"Kochanowski" najlepszy w Krakowie
access_time 2017-04-03 06:55:00
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18 im. Jana Kochanowskiego w Tarnowie okazali się najlepsi w Małopolsce, w finałach wojewódzkich Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Medale i puchary odebrali z rąk m.in. Piotra Skrobowskiego i Marka Motyki, wielokrotnych reprezentantów Polski, medalistów mistrzostw Europy i świata oraz mistrzów Polski w piłce nożnej.

Turniej istnieje od 17 lat. To największe rozgrywki piłkarskie dla dzieci w Polsce i w Europie, w których do tej pory wzięło udział ponad 1,5 miliona dziewcząt i chłopców z całego kraju. Ich zakończenie jest wyjątkowe, bo mecze finałowe rozgrywane są na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie.

Do 2013 r. Turniej był Mistrzostwami Polski do lat 10, a od 2014 roku został rozszerzony o dodatkowe grupy wiekowe – w XIV edycji: U-10 i U-12, a od XV edycji: U-8, U-10, U-12.

Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, a sponsorem głównym od 11 lat firma Tymbark. Główne cele rozgrywek to popularyzacja aktywnego stylu życia wśród uczniów szkół podstawowych, wyłanianie piłkarskich talentów oraz spełnianie dziecięcych marzeń. Do tej pory zagrało w nich wielu obecnych reprezentantów Polski, różnych kategorii wiekowych, m.in: Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński, Bartosz Salamon, Bartosz Bereszyński. Ambasadorem Turnieju jest Arkadiusz Milik.

Turniej ostatnio otrzymał Nagrodę Biznesu Sportowego - DEMES. Został uznany za najlepszy projekt promujący aktywność fizyczną w Polsce.

W turniejowe szranki może stanąć praktycznie każdy uczeń szkoły podstawowej. Do tegorocznej edycji zgłoszonych zostało ponad 320 tys. dziewcząt i chłopców z całej Polski.

We wczorajszych finałach w Małopolsce młodzi tarnowianie (po zwycięstwie w ub. roku w finałach miejskich) walczyli dzielnie z rówieśnikami z całego województwa. W fazie grupowej pokonali SP Bolesław 5:1 oraz zremisowali z SP 5 z Oświęcimia 0:0. Ich awans do fazy pucharowej wisiał na włosku. Przy odrobinie szczęścia uczniowie Kochanowskiego zameldowali się jednak w ćwierćfinale, gdzie po najtrudniejszy pojedynku w całym turnieju wygrali z PUKS Karol Wadowice 2:0. W półfinale tarnowianie pokonali 2:1 z MUKS Halny Kamienicą, by w finale rozprawić się 3:1 z UKS Górnik Libiąż. Sukces i awans do finałów ogólnopolskich w Warszawie stał się faktem.

- Ten sukces nie przyszedł łatwo. Mieliśmy trudne momenty, ale chłopcy potrafili je pokonać i w decydujących momentach pokazali klasę. Chcieliśmy wygrać i cel nasz zrealizowaliśmy, jako drużyna – powiedział trener tarnowian Mateusz Rzońca, który jak mało kto w Tarnowie ma „dobrą rękę” do tego turnieju. To już 3 drużyna, którą prowadzi do zwycięstwa w małopolskich finałach turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”.

- Czeka nas fajna przygoda, już nie możemy się doczekać finałów w Warszawie. Chcemy zagrać na Narodowym – powiedzieli Fabian Poręba i Jakub Złotnicki, najmłodsi w zespole. Aby tak się stało drużyna musi w finałach ogólnopolskich, rozgrywanych na boiskach Legii Warszawa i Agrykoli wejść co najmniej do półfinałów.

Zwycięską drużynę (rocznik 2005 i 2006) tworzyli: Dawid Drwal (najlepszy bramkarz turnieju), Wiktor Gniadek, Jakub Tarasiewicz, Michał Kloch, Olgierd Kiszka (świetny turniej w jego wykonaniu), Kamil Krzemiński, Kamil Kieroński, Oskar Świstak, Fabian Poręba i Jakub Złotnicki.

Przed drużyną miesiąc na przygotowania do warszawskich finałów. Na pewno dobrze zaprezentują szkołę i miasto w finałach. Tym bardziej warto by Urząd Miasta Tarnowa oraz sponsorzy wspomogli drużynę i dofinansowali (podróż, sprzęt) wyjazd do stolicy.

Trzymamy kciuki za młodych tarnowian. Uczniów 4 i 5 klasy Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Tarnowie.

Komentarze...