135-lecie ZSME
access_time 2016-11-07 14:18:00
W piątek, 4 listopada, w tarnowskim teatrze jubileusz 135-lecia istnienia świętował Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych.

Jesteście jednymi z prekursorów szkolnictwa zawodowego w Polsce. Towarzyszycie rozwojowi techniki, przygotowując kolejne pokolenia kadr - mówił prezydent Roman Ciepiela, zwracając się do licznie zgromadzonych w teatrze uczniów, absolwentów szkoły, dyrekcji, grona pedagogicznego oraz wszystkich zaproszonych na uroczystość gości. Refleksyjnie do tradycji i historii szkoły odniósł się Artur Puciłowski, dyrektor tarnowskiej delegatury kuratorium oświaty. - Wspaniałe są owoce dobrych wysiłków. Patrząc dzisiaj na historię szkoły można stwierdzić, że macie wiele powodów do dumy, do zadowolenia – przekonywał.

W trakcie jubileuszowej ceremonii na wieloletni dorobek szkoły wskazywała także Anna Krakowska, radna rady miejskiej. – Jeśli uświadomimy sobie, że sto trzydzieści pięć lat działań szkoły wpisuje się w tradycję otwierania umysłów Polaków, kształtowania ich umiejętności zawodowych, rozwijania się w każdym aspekcie tego słowa, to dzisiaj trzeba przed tymi dokonaniami pochylić głęboko głowę – mówiła radna.

Obchody 135-lecia istnienia ZSME poza częścią oficjalną uświetniły także występy artystyczne oraz poczęstunek w foyer teatru.

W skład Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych wchodzą: Technikum nr 4, XII Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Policealna nr 3 oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 2.

Szkoła może pochwalić się szeregiem nagród i wyróżnień. W 2012 r. samorząd województwa małopolskiego w konkursie „Małopolska Szkoła z Pasją” przyznał placówce wyróżnienie za stworzenie ciekawej oferty zajęć pozalekcyjnych. W 2015 r. technikum zdobyło „Złotą Tarczę” w ogólnopolskim rankingu techników organizowanych przez „Perspektywy”. Tylko w ubiegłym roku szkolnym uczniowie ZSME wywalczyli pierwsze miejsce w Tarnowie i X w finale wojewódzkim w sztafetowych  biegach przełajowych chłopców 10 x 1500m, a także stawali na pierwszym stopniu podium podczas mistrzostw Tarnowa w paintballu czy drużynowym turnieju szachowym. Technikum nr 4 jako jedyne technikum w Polsce wzięło udział w Mistrzostwach Polskich Debat Oksfordzkich, a zespół wokalny ZSME zajął pierwsze miejsce w międzyszkolnym konkursie piosenki „Kontra-Takt”.

Dodajmy, że początki szkoły sięgają do roku 1881. Wówczas Staraniem Towarzystwa Pedagogicznego powstała szkoła przemysłowo-handlowa, zwana następnie przemysłową uzupełniającą. Mieściła się ona  budynku Szkoły Wydziałowej Męskiej im. Mikołaja Kopernika. Pierwszym jej dyrektorem został profesor gimnazjalny Roman Vimpeller. Obecne nazwa placówki funkcjonuje od 1972 r.

Komentarze...