Zlot Niepodległościowy „Łowczówek 2016”
access_time 2016-11-07 11:12:00
Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz oddał hołd poległym i zmarłym Legionistom podczas niedzielnych (6 listopada) uroczystości patriotycznych w Łowczówku. Minister wziął udział w Powiatowych Obchodach Święta Niepodległości i XVIII Zlocie Niepodległościowym na Cmentarzu Legionistów Polskich

Uroczystości rozpoczeły się o godz. 11.00 mszą św. polową w intencji Ojczyzny oraz poległych i zmarłych Legionistów. Po nabożeństwie odbył się apel pamięci i salwa honorowa oraz złożenie przez delegacje wieńców przy kaplicy cmentarnej.

Od godz. 13.00 na terenie przy cmentarzu tradycyjnie śpiewne były pieśni legionowe przy ognisku.

 To tutaj po raz pierwszy zatrzymano ofensywę rosyjską. To od tego momentu Rosjanie musieli zacząć się cofać. To stąd zaczął się ten marsz bojowy, marsz Polski, marsz Legionów do niepodległości mówił podczas uroczystości w Łowczówku minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Przypomnijmy, iż w dniach od 22 do 25 grudnia 1914 roku Legioniści Polscy zapisali chlubną kartę w dziejach oręża polskiego, walcząc u boku armii austro-wegierskiej z armią carską pod Łowczówkiem. W trakcie tej bitwy zginęło 128 żołnierzy Legionów, w tym 38 oficerów, 342 Legionistów zostało rannych, kilkunastu dostało się do niewoli. Odparto jednak kilkanaście kontrataków rosyjskich, wzięto do niewoli ponad 600 jeńców, w tym 18 oficerów. Bój pod Łowczówkiem zajmuje ważne miejsce w tradycji legionowej, a sam cmentarz wojenny w Łowczówku, od czasów II Rzeczypospolitej do dnia dzisiejszego, jest miejscem szczególnej pamięci o polskiej drodze do Niepodległości.

Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON

Komentarze...