Tablica "powie" kiedy przyjedzie autobus
access_time 2016-11-08 08:00:00
Jeszcze w listopadzie mieszkańcy będą mogli przetestować pierwszy w Tarnowie elektroniczny system informacji pasażerskiej. Urządzenie zostało już zamontowane na przystanku „Solidarności-Seminarium” - informuje tarnowski magistrat.

– To kiedy system zacznie działać, uzależnione jest od dostawcy energii elektrycznej, który musi jeszcze podłączyć licznik energii – wyjaśnia Krzysztof Kluza, dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie. Koszt wprowadzenia takiego systemu to około 50 tysięcy złotych

Dzięki tablicy elektronicznej pasażerowie będą mogli w łatwy sposób sprawdzić, za ile minut na przystanek podjedzie ich autobus. – Chcemy w ten sposób zachęcić mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej, także z taryf odległościowych – tłumaczy Krzysztof Kluza.

System współpracował będzie również z systemem głośnomówiącym dla osób niewidomych i niedowidzących. To kolejne udogodnienie dla osób niepełnosprawnych. Do tej pory mogli oni korzystać z pilota, który po naciśnięciu jednego z dwóch przycisków, „odpowiadał” głośnym komunikatem dźwiękowym o numerze linii i kierunku jazdy. Teraz drugi, większy przycisk na pilocie może być wykorzystany do sterowania tablicami przystankowymi. Dzięki temu osoba niedowidząca będzie mogła sprawdzić (w formie dźwiękowej) najbliższe odjazdy z danego przystanku.

Jak informuje dyrektor ZDiK, docelowo w ramach integracji transportu publicznego, miasto planuje zakup około 50 sztuk tablic. Zostałyby one ulokowane na przystankach, gdzie zatrzymuje się najwięcej autobusów komunikacji miejskiej oraz tam, gdzie wsiada najwięcej pasażerów. Zakup systemów zależy jednak od ewentualnego pozyskania środków europejskich, o które ubiegać się będzie Tarnów.

Komentarze...