„Lubię być szczęśliwa” - koncert Doroty Miśkiewicz (KONKURS)
access_time 2016-11-07 11:09:00
W piątek, 18 listopada o godz 19.15 w Centrum Sztuki Mościce w ramach Festiwalu Sztuki ArtFest 2016 im. Bogusława Wojtowicza odbędzie się koncert Doroty Miśkiewicz. Dla naszych czytelników przygotowaliśmy konkurs, w którym do wygrania są dwa podwójne zaproszenia.
W koncercie znajdą się piosenki do wierszy Wisławy Szymborskiej („Przy Winie”), Juliana Tuwima („Pokoik na Hożej”, „Na pierwszy znak"), Józefa Czechowicza („Wieczorem”, „Muzyka ulicy Złotej”) , utwory z tekstami Wojciecha Młynarskiego („Samba z kalendarza”), Agnieszki Osieckiej („Ja nie chcę spać”), Bogdana Loebla („Anna Joanna”). Pojawiają się także piosenki, których słowa napisali krakowscy poeci i przyjaciele Doroty: Grzegorz Turnau („Ale”) i Michał Rusinek („Nucę, gwiżdżę sobie”). Tytułową piosenkę „Lubię być szczęśliwa”, z muzyką Jerzego Wasowskiego i tekstem Antoniego Marianowicza, można zaś uznać za wyznanie samej Doroty, bo doświadczając jej koncertów, trudno oprzeć się wrażeniu, że tak jest w istocie... Dorocie Miśkiewicz towarzyszyć będzie zespół uznanych muzyków jazzowych.
 
DOROTA MIŚKIEWICZ
 
Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, pomysłodawczyni i „spoiwo artystyczne" bezprecedensowego projektu PIANO.PL (premiera płyty cd I dvd z koncertu live – 28
października 2016), podczas którego po raz pierwszy w historii polskiej muzyki na jednej scenie, w kameralnych duetach z towarzyszeniem Atom String Quartet zaprezentowało się kilkunastu wybitnych polskich pianistów trzech generacji: m.in. Włodzimierz Nahorny, Andrzej Jagodziński, Leszek Możdżer, Marcin Wasilewski, Krzysztof Herdzin, Dominik Wania, Piotr Orzechowski
“Pianohooligan”, Grzegorz Turnau, Lutosławski Piano Duo (Bartłomiej Wąsik i Emilia Sitarz). Jej konsekwencja, zapał, wyobraźnia, talent oraz magnetyczna osobowość zaowocowały wydarzeniem, podczas którego 1200 osobowa publiczność wstała owacyjnie z krzeseł w niecałe trzy sekundy po wybrzmieniu ostatniego utworu, a bisom nie było końca.
 
Dorota Miśkiewicz ukończyła klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Na skrzypcach gra nadal (m.in. w projektach Włodzimierza Nahornego dedykowanych Chopinowi, Szymanowskiemu, Karłowiczowi), ale szerokiej publiczności znana jest przede wszystkim za sprawą dokonań wokalnych. Jako jedna z nielicznych śpiewała i nagrywała w duecie z Cesarią Evorą, ich wspólna piosenka "Um Pincelada" spotkała się zeznakomitym przyjęciem miłośników muzyki na całym świecie. Ten duet pociągnął za sobą kolejny - piosenkę „So gia" nagraną ze światowej sławy pianistą, Stefano Bollanim. Ma na swoim koncie współpracę z: Nigelem Kennedym, Davidem Murrayem, Louisem Winsbergiem, Kepą Junkerą, Tomaszem Stańko i całą plejadą artystów polskiej sceny muzycznej.
 
Zakotwiczona w jazzie, wielokrotnie wypływała na szerokie wody eksperymentów – zarówno te bardziej egzotyczne, jak i bliższe polskim brzegom. Szczególnie bliska jest jej muzyka brazylijska, czego wyrazem była m.in. płyta Caminho, na której partie perkusjonaliów nagrał wybitny, brazylijski perkusjonista, Guello. Interesującym eksperymentem była także płyta i trasa koncertowa „Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci" realizowane przez Dorotę z grupą Kwadrofonik, specjalizującą się w wykonawstwie muzyki współczesnej.
 
Nagrała 6 autorskich płyt, niezliczona jest także liczba kolaboracji, w których brała udział na zaproszenie innych artystów.
 
Podczas koncertów z towarzyszeniem zespołu Dorota Miśkiewicz wykonuje głównie utwory ze wszystkich autorskich płyt, które w oryginalny sposób łączą w sobie pop, jazz, subtelną elektronikę oraz akcenty południowe. Piosenkowe historie napisali specjalnie dla niej m.in. Wojciech Młynarski, Michał Rusinek, Grzegorz Turnau, Bogdan Loebl czy Wojciech Waglewski i
w zestawieniu z kompozycjami Doroty i Marka Napiórkowskiego z jednej strony przypominają one epokę, kiedy polskie wokalistki, swingującym czarem urzekały i łamały serca opolskiej publiczności, z drugiej zaś czerpią z najnowszych tradycji songwriterskich.
 
Koncert poprzedzi wernisaż wystawy „Ulotny teatr Mariana Kołodzieja” wybitnego scenografa i kostiumologa o godz. 18:30 w foyer Centrum Sztuki Mościce.
 
Sprzedaż i informacje:
Kasa CSM – tel. 14 633 46 04, ul. Traugutta 1, 33-101 Tarnów
Bilety: 40 zł (normalny), 35 zł (ulgowy)
 
Dla czytelników portalu Tarnow.net.pl mamy dwa dwuosobowe zaproszenia. Każdy, kto prześle na adres konkurs@tarnow.net.pl swoje imię i nazwisko weźmie udział w losowaniu zaproszenia. W temacie wiadomości należy wpisać: "Lubię być szczęśliwa​".
Komentarze...