Tancerze w swoich domach - za obiektywem David Perkins
access_time 2016-10-06 07:32:00
Wernisażem fotografii rozpocznie się 6. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca "Scena Otwarta". Podczas pierwszego weekendu festiwalu na scenie Centrum Sztuki Mościce zaprezentują się artyści z Polski i Francji.

David Perkins. Urodził się w małym miasteczku w stanie Illinois, w Stanach Zjednoczonych. Wychował się na wsi, pośród pól kukurydzy w środowisku raczej nudnym i odizolowanym. Uzdolnieni artystycznie rodzice – nauczyciele, wprowadzili syna w świat sztuki. Większość swojego dzieciństwa David spędził na szkicowaniu, malowaniu oraz rzeźbieniu. Dopiero w liceum zainteresował się fotografią. Po ukończeniu szkoły średniej swoją naukę kontynuował w Savannah College of Art and Design w Stanie Georgia, na kierunku: sztuka i projektowanie. Przez cztery lata doskonalił swój warsztat, koncentrując się na fotografowaniu ruchu i tańca.

Im więcej czasu spędzałem z tancerzami, tym więcej mogłem nauczyć się czym jest taniec oraz jak rozwijać swoją pasję wokół idei fotografowania tańca. Ale nigdy nie uważałem się za fotografa tańca. Dla mnie, tancerze są istotą opanowania oraz wyrażeniem aury. Fascynujące jest to, że posiadają zdolność wyrażania ludzkich emocji, myśli, obaw, a nawet idei politycznych poprzez ruch ciała. Zawsze powtarzam ludziom, że ja nie fotografuję tańca, ale posługuję się tancerzami aby wyrazić stan ludzkiej duszy.

Po ukończeniu SCAD, David zamieszkał w Nowym Jorku, gdzie zajmuje się fotografią artystyczną i komercyjną. W dalszym ciągu pracuje nad projektem "Home Stage", króty zamierza kontynuować w innych krajach. Planuje też opublikować zbiór swoich starszych fotografii. Lubi też fotografię eksperymentalną oraz pejzaże.

Wolny czas spędza aktywnie, biegając, jeżdżąc rowerem, wspinając się oraz praktykując jogę.

Celem projektu "Home Stage" było znalezienie przyjemności w fotografii na nowo. Chciałem zająć się tym co kocham i zarazem odciąć się od stresu jaki towarzyszył komercyjnym sesjom. Bez studyjnego oświetlenia, bez stylizacji włosów, bez makijażu, bez stresu.

Pamiętam moment, kiedy siedziałem sobie przy biurku i zacząłem rozmyślać, co mogę zrobić aby dalej zajmować się tańcem? I co mógłbym zrobić, czego nie dokonał jeszcze żaden fotograf? Tancerze często są fotografowani w ich naturalnych sceneriach, takich jak scena teatralna, obiekty architektury miejskiej, woda, las, ale nigdy jeszcze nie spotkałem się z fotografowaniem tancerzy w ich własnych domach. Zaintrygował mnie to i zacząłem fotografować tancerzy w ich własnych domach. Stworzyłem serie portretów środowiskowych życia tancerzy poza teatrem, a ich sceną były ich własne domy.

Kiedy spotykam nowych tancerzy, zawsze pytają mnie, jakiego wizerunku poszukuję, co mają założyć na siebie i co powinni robić? A ja zawsze powtarzam to samo: załóż to w czym czujesz się wygodnie, rób cokolwiek, co pozwala ci się zrelaksować, bądź sobą.
"Home stage" nie dotyczy wyłącznie tańca, ale osoby tancerza jako indywidualnej jednostki.

Centrum Sztuki Mościce

7 października 2016 r. godz. 19:00 WSTĘP WOLNY

Wystawa czynna od 7.10.2016 r. do 6.11.2016 r.
wstęp wolny
Godziny zwiedzania:
PONIEDZIAŁEK - PIĄTEK: 10:00 - 20:00
SOBOTA, NIEDZIELA: 15:00 - 20:00

Informacje : Kasa CSM tel. 14 633 46 04

Ul. Traugutta 1, 33 – 101 Tarnów

www.scenaotwarta.pl

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Scena Otwarta finansowany z budżetu Województwa Małopolskiego oraz współfinansowany z budżetu Miasta Tarnowa.

Fot. David Perkins

Komentarze...