Mistrz fotografii w Galerii TCK
access_time 2016-10-03 08:00:00
Nowy sezon wystawienniczy Galeria Tarnowskiego Centrum Kultury rozpoczyna bardzo mocnym akcentem. Swoje prace pokaże w Tarnowie prawdziwa ikona polskiej fotografii, Wojciech Prażmowski. Wernisaż wystawy już w najbliższą środę.

- Rozpoczynamy nowy sezon fotograficznych wystaw, z wysokiego „C”, zapraszając Państwa na wystawę znakomitego fotografika Wojciecha Prażmowskiego, pod zupełnie prozaicznym tytułem „Fotografie”. Wystawa będzie fotograficznym marszem przez dekady twórczości Wojciecha Prażmowskiego i zawierać będzie także najnowsze prace, w formie foto-obiektów, które dotąd nie były nigdzie prezentowane. Wernisaż i spotkanie z autorem poprowadzi Marek Grygiel, a zapraszamy na nie 5 października o godzinie 18.00 do Galerii Tarnowskiego Centrum Kultury - zapowiada Marcin Dąbek z TCK.

Fotografia jest najważniejszym elementem w twórczości Wojciecha Prażmowskiego, ale od samych początków swojej działalności inspirowała go literatura i sztuka w wymiarze bardziej uniwersalnym. Dokonania słynnych twórców z wielu dziedzin kultury kształtowały podejmowane przez niego wątki i zagadnienia. Dotyczyło to poszczególnych serii zdjęciowych, które już od najwcześniejszych realizacji daleko wykraczały poza tradycyjnie rozumianą fotografię. Instalacja, obiekty przestrzenne, podkreślanie fizycznej materialności przedmiotów i inscenizowanie ich w nowych kontekstach dawało rezultaty daleko wyprzedzające powstające później nurty i kierunki zarówno w fotografii jak i w sztukach wizualnych.

Jednocześnie Wojciech Prażmowski w sposób zamierzony i celowy przywoływał w swoich własnych fotograficznych interpretacjach dokonania takich twórców jak Bruno Schulz, Witold Gombrowicz, Tadeusz Kantor, Andrzej Wajda, czy Czesław Miłosz. Mając osobiste, wieloletnie kontakty, na gruncie przyjaźni, z takimi mistrzami fotografii jak Zofia Rydet, czy Jerzy Lewczyński wypracował swój własny, przemyślany styl fotografowania i przywoływania przeszłości, zarówno z obszarów biografii rodzinno-osobistej jak i z historii powszechnej dotyczącej Europy i całego dziedzictwa kulturowego tego obszaru.

Wojciech Prażmowski jest autorem wielu wystaw w Polsce i zagranicą, brał udział w wielu ważnych światowych wydarzeniach fotograficznych takich jak Fotofest w Houston w USA czy Mois de la Photo w Paryżu. Brał udział w znaczących projektach międzynarodowych takich jak I Triennale Sztuki Fotograficznej Ars Baltica, czy Vigovisiones w Hiszpanii.

Swoje prace prezentował w wielu krajach Europy, W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w Japonii. Od kilkunastu lat wykłada fotografię w Szkole Filmowej w Łodzi i Akademii Sztuki Pięknych w Warszawie, a także na uczelniach prywatnych. W 2009 roku został odznaczony srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” a w 2013 Nagrodą ZAIKSu.

Marek Grygiel

Wojciech Prażmowski - ur. w 1949 r. w Częstochowie. Jego zainteresowania fotografią rozwinęły się w latach 70. W 1972 roku został studentem Wyższej Szkoły Fotografii w Brnie, którą ukończył dwa lata później. Interesował się fotografią metaforyczną z wpływami konceptualnymi.

Przełomowa w jego karierze była „Pierwsza światowa wystawa zdjęć zepsutych” w Małej Galerii ZPAF w Warszawie. Od tego momentu tworzył fotografie wyrażające tradycję najnowszej historii Polski, jej symboli i mitów. Kolejny etap jego twórczości rozpoczął się w latach 90. i polegał na tworzeniu foto-obiektów, które mogłyby być prezentowane jako samoistne dzieła sztuki lub być wykorzystane do tworzenia fotografii inscenizowanej. W 1995 roku rozpoczął wykonywanie serii Hommage à... poświęconej wybitnym twórcom XX wieku. Pod koniec lat 90. artysta sięgnął do dokumentu fotograficznego, czego podsumowaniem jest książka Biało-czerwono-czarna (1999), opowiadająca we wszechstronny sposób o Polsce lat 90. Stosował także wielkoformatowe kompozycje kolorowe np. w cyklu „Bardzo martwe natury”...

Od początku XXI wieku łączy fotografię barwną z koncepcją dokumentu fotograficznego (w tej konwencji była wykonane były wystawy „Zarzecze” „Varia Śląskie – Ogrody Polskie”). Jeden z ostatnich jego większych projektów to „Miłosz tutejszy” (2011), wystawa o charakterze wizualnej rekonstrukcji biograficznej poświęcona miejscom (Litwa) w których przebywał we wczesnych latach życia laureat Nagrody Nobla. Z kolei cykl kilku barwnych fotografii z cyklu „Ślady” odnosi się zarówno do znanych postaci literatury Schulz, Herbert jak i własnej biografii (fotografia poświęcona miejscu urodzenia swojej matki w Wilnie).

Wystawa czynna od 6 do 22 października 2016 r. Galeria TCK czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00, w soboty w godz. 10.00-17.00. Galeria TCK - Rynek 5 - Tarnów. Bilety w cenie 2 zł i 1 zł (ulgowy).

 

Komentarze...