Włącz opcję aktywną – weź głęboki oddech
access_time 2016-09-12 08:00:00
Ponad połowa z 4 milionów chorych Polaków nie wie, że ma astmę. Ten problem dotyczy też trzech czwartych pacjentów cierpiących ma przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Nieleczone choroby powodują niewydolność oddechową i skracają życie. By zmienić tę sytuację organizowane są akcje profilaktyczne, podczas których można się bezpłatnie przebadać.

Taka sposobność nadarzy się w Tuchowie dziś i 16 września. W ramach Dni Spirometrii 2016 r. w Centrum Zdrowia Tuchów w godz. od 9-ej do 12-ej, bez wcześniejszej rejestracji, będzie można wykonać badanie spirometryczne.

Nieefektywne diagnozowanie chorób płuc w Polsce stanowi realny problem. Jest to szczególnie istotne w miejscowościach, w których zanieczyszczenie powietrza daje się mieszkańcom we znaki. Duży ruch samochodowy, brak obwodnicy, oraz tradycyjne ogrzewanie mieszkań węglem sprawiają, że Tuchów ma w tym zakresie sporo do poprawy. Dlatego warto skorzystać z tej łatwej i nieinwazyjnej metody, pozwalającej na określenie podstawowych zaburzeń układu oddechowego.

Prócz biernych i czynnych palaczy z badań powinny szczególnie skorzystać osoby mające uporczywy kaszel, zadyszkę czy duszność po wysiłku. Dotyczy to także osób, które przechodzą nawracające, intensywnie infekcje dróg oddechowych. Prócz samego badania akcja będzie ponadto okazją do bezpośredniej edukacji, prowadzonej w gabinetach. Personel medyczny opowie o chorobach, a także o sposobach ich skutecznego leczenia.

Tegoroczne dni spirometrii odbywają się pod hasłem „Włącz opcję aktywną”. Inicjatorzy liczą na to, że wyniki badań mogą skłonić uczestników akcji do zmian stylu życia. Informacje na temat ograniczonego poziomu wydolności oddechowej, mają powodować prozdrowotną refleksję i zachęcać do wysiłku fizycznego. Młodzi chorzy z astmą oskrzelową mają zaczą

biegać lub intensywnie ćwiczyć. Chorzy z POCHP, w zależności od stopnia klinicznego choroby, mogą wybrać nordic walking lub spacery. Wszystko po to, aby zmierzyć się ze swoja chorobą. Aktywność fizyczna zwiększa pojemność życiową płuc, głębokość oddechu i zużycie tlenu, a zmniejsza liczbę oddechów na minutę. Chodzi o połączenie terapii z aktywnością zgodnie z sentencją „ ruch jest w stanie zastąpić każdy lek, żaden lek nie jest w stanie zastąpić ruchu”.

Komentarze...