W październiku znów czeka nas taneczna uczta
access_time 2016-09-20 08:00:00
VI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca SCENA OTWARTA to cykliczne wydarzenie, które w tej edycji ukazuje teatr tańca w bogatym kontekście polskiej i światowej kultury. Gromadzi w jednym miejscu wybitne a także nowatorskie zespoły i artystów z całego świata popularyzując dokonania teatru tańca. W tym roku impreza rozpocznie się 7 października.

VI Scena Otwarta to: spektakle teatru tańca prezentujące światowej sławy polskich i zagranicznych choreografów. W tym roku wystąpią tancerze z: Teatru BeijingDance/LDTX - Chiny, Compagnie Hervé Koubi - Francja, Kieleckiego Teatru Tańca, Teatru Wielkiego - Polskiego Baletu Narodowego.

Oprócz tego w programie festiwalu znajdą się: konkurs choreograficzny SOURCE OF THE DANCE prezentujący zawodowców i debiutantów, kontraktujący prezentacje laureatów w ramach takich wydarzeń jak MSTT w Lublinie oraz Festiwalu Zawirowania, wystawa HOME STAGE i scena offowa - spektakle uzdolnionych artystów młodego pokolenia teatru tańca.

VI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca SCENA OTWARTA ma ambicję dynamizowania rozwoju sztuki teatru tańca, która wciąż ma o wiele mniejsze szanse na rozwój i pozyskanie odbiorcy. Służą temu interdyscyplinarne zdarzenia ściśle powiązane z tematem teatru tańca w warsztacie współczesnym i klasycznym. Festiwal realizowany z zaangażowaniem twórców z Chin, Francji i Polski jest szansą poprowadzenia refleksji o wpływie tożsamość kulturowej artystów na technikę i ekspresje tańca. W dobie tak wielkiej migracji kulturowej, brak otwartości i dialogu międzykulturowego sprzyja narastaniu napięć społecznych. Festiwal stwarza szansę na kreowanie postawy otwartej na czytanie kodów kulturowych opartych na świadomości własnej tożsamości i jednocześnie szacunku dla innych nacji.

Scena Otwarta to jednocześnie jedyne liczące się wydarzenie dotyczące sztuki tańca na skalę międzynarodową w Małopolsce. Cytując Jacka Przybyłowicza, światowej sławy choreografa: "Co roku w październiku Centrum Sztuki Mościce staje się europejską stolicą światowego tańca". Jest to szczególne wymowne biorąc pod uwagę fakt, że w Małopolsce nie istnieje żaden liczący się w świecie teatr tańca współczesnego, stąd publiczność ma jedyną okazję zobaczyć, poznać i zachwycić się artystami światowego formatu i ich twórczością.

Pięć dotychczasowych edycji Festiwalu pozwoliło zbudować markę OPEN STAGE, wiadomość o której dotarła do takich państwa jak: Izrael, Senegal, Chiny, Dania, Hiszpania, Portugalia, Norwegia, Francja, Słowacja, Czechy, co poskutkowało tym, że liczące się zespoły wymienionych państw zgłaszają chęć udziału w tym wydarzeniu. Historia Festiwalu stworzyła mocną siatkę współpracy zarówno z teatrami zagranicznymi, polskimi oraz ważnymi placówkami dyplomatycznymi oraz znaczącymi polskimi instytucjami kultury.

Scena Otwarta jest mocno rozpoznawalnym wydarzeniem dla polskiego i światowego tańca spełniając przy tym wysokie walory wizerunkowe dla promocji i rozwoju kultury zarówno Polski jak i samego regionu Małopolski. Ideą programową Sceny Otwartej w odróżnieniu od innych polskich festiwali teatru tańca jest pokazywanie głównie dużych, wieloobsadowych zespołów światowego repertuaru, najwartościowszych produkcji pod względem koncepcyjnym i warsztatowym.

Zapraszamy na stronę festiwalu: www.scenaotwarta.pl

Festiwal finansowany z budżetu Województwa Małopolskiego.

Komentarze...