ZUS ostrzega przed oszustami
access_time 2016-09-06 08:00:00
Do tarnowskiego ZUS zgłaszają się emeryci po odbiór dodatkowych pieniędzy obiecanych im przez oszustów podających się za pracowników ZUS. Naciągacze odwiedzają starsze osoby w domach. Zakład przypomina, że prócz ściśle określonych przypadków, pracownicy ZUS nie pojawiają się w miejscu zamieszkania klienta.

Z relacji przedstawianych przez oszukane osoby wynika, że kilka dni wcześniej do ich drzwi zapukały osoby podające się za pracowników ZUS. Po wpuszczeniu do mieszkania, osoby te zażądały dowodu osobistego oraz odcinków przekazu pocztowego poświadczających wysokość pobieranego świadczenia. Następnie naciągacze obiecali świadczeniobiorcom, że jeśli pojawią się w placówce ZUS w konkretnym dniu, o konkretnej godzinie, to Zakład wypłaci im w gotówce, dodatkowo 200 zł.

Jak przypominają pracownicy Zakładu, wizyta pracownika ZUS w domu klienta możliwa jest tylko wówczas gdy:

  • Przeprowadza kontrolę zwolnień lekarskich – jeżeli nie jesteśmy chorzy, nie mamy powodu, aby spodziewać się takiej wizyty.
  • Przeprowadza kontrolę płatnika składek, jeśli siedziba firmy jest w tym samym miejscu co adres zamieszkania płatnika. Na kontrolę płatnika składek, inspektorzy umawiają się z wyprzedzeniem.

W innych przypadkach, nie ma możliwości, aby pracownik ZUS pojawił się w miejscu zamieszkania klienta. Pracownicy ZUS nie oferują również klientom dodatkowych pieniędzy. Dlatego zalecamy daleko idącą ostrożność w kontaktach z osobami, które takie możliwości proponują.

Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwość co do wiarygodności kontaktujących się z nim osób, powinien skontaktować się z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numerem telefonu: 22 560 16 00.

Komentarze...