Muzyka klasyczna w Parku Strzeleckim
access_time 2016-07-29 08:00:00
Park Strzelecki w tym roku tętni życiem. Dzięki działalności BWA Park "ożył" już kilka lat temu, ale w tym roku - wyjątkowym, przypada teraz 150. rocznica "Strzeleckiego", dzieje się w nim jeszcze więcej. Były wystawy, warsztaty, są spotkania z jogą, lokalną sceną elektroniczną oraz - już od przyszłego tygodnia - z muzyką klasyczną.

„Accosax” to duet stworzony przez dwóch przyjaciół Michała Króla – absolwenta Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie saksofonu oraz Pawła Kusiona – absolwenta Akademii Muzycznej w Łodzi klasy akordeonu. Historia zespołu ściśle związana jest z tarnowską Szkołą Muzyczną, która zapoczątkowała znajomość obu muzyków.

Michał Król oraz Paweł Kusion to absolwenci Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie oraz obecni pedagodzy tej placówki. Repertuar duetu jest bardzo zróżnicowany stylistycznie. „Accosax” wykonuje aranżacje oraz transkrypcje zarówno muzyki poważnej, jak i rozrywkowej. W kręgu zainteresowania muzyków są utwory takich kompozytorów jak: Astor Piazzolla, Paul Desmond, Albert Vossen, Richard Galliano. Połączenie dwóch odmiennych światów brzmieniowych saksofonu i akordeonu daje niezapomniane wrażenia artystyczne.

Michał Król swoją edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat w klasie fortepianu. Pięć lat późnej wybrał jednak saksofon. W 2009 roku ukończył Zespół Szkół Muzycznych im. I. J. Paderewskiego w Tarnowie w klasie mgr Joanny Różańskiej. W tym samym roku rozpoczął studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej – w klasie saksofonu dr. hab. Jerzego Główczewskiego. Swoje umiejętności doskonalił w licznych kursach muzycznych. Występuje z big bandami oraz mniejszymi składami jazzowymi. Udziela się również w formacjach funkowych oraz grających muzykę gospel. Działalność artystyczną łączy z byciem pedagogiem.

Paweł Kusion w 2009 roku ukończył Zespół Szkół Muzycznych im. I. J. Paderewskiego w Tarnowie w klasie mgr. Wiesława Kusiona. W 2014 roku ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi, uzyskując dyplom z wyróżnieniem w zakresie gry na akordeonie w klasie prof. Zbigniewa Ignaczewskiego. Swoje umiejętności doskonalił w licznych kursach muzycznych. Jest laureatem wielu konkursów akordeonowych zarówno ogólnopolskich, jak i międzynarodowych m.in. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Akordeonowej w Przemyślu, Gorlickie Konfrontacje Akordeonowe, International et Recontres Jeunes Talents w Montrond-les-Bains (Francja), International Accordion Competition w Murska Sobota (Słowenia). W swoim dorobku artystycznym posiada szereg koncertów w kraju i zagranicą. Za szczególne osiągnięcia artystyczne otrzymał Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Stypendium Jego Magnificencji Rektora Akademii Muzycznej w Łodzi.

Wykonawcami koncertów są absolwenci i pedagodzy Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie.

Koncerty muzyki kameralnej w każdą niedzielę sierpnia o g. 17:00

Przed budynkiem BWA (ul. Słowackiego 1)

Wstęp wolny

7.08.2016, g. 17:00 „Accosax” / Michał Król (saksofon) i Paweł Kusion (akordeon)
14.08.2016, g. 17:00 Chilla Quartet
21.08.2016, g. 17:00 Alicja Kawa, Wojciech Gurgul (gitary)
28.08.2016, g. 17:00 Corda Quartet

Cykl związany ze 150-leciem Parku Strzeleckiego. Projekt współfinansowany z budżetu Miasta Tarnowa.

Komentarze...