Dawid Chrobak w Radzie Politycznej PiS
access_time 2016-07-22 09:12:00
Burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak został wybrany do Rady Politycznej Prawa i Sprawiedliwości. Z tarnowskiego okręgu wyborczego do najwyższej władzy uchwałodawczej PiS w okresach pomiędzy posiedzeniami Kongresu weszli także I Wicewojewoda Małopolski Józef Gawron oraz Roman Wcisło - Etatowy Członek Zarządu Powiatu Wielickiego.

Dawid Chrobak reprezentował Gminę Zakliczyn na Krajowym V Kongresie PiS, który w minioną sobotę odbył się w Warszawie. W głosowaniu na członka Rady Politycznej otrzymał 661 głosów. W sumie wybrano 120 osób z całego kraju, a miejsce w Radzie Politycznej z automatu przysługuje również parlamentarzystom, którzy należą do PiS.

W wystąpieniu podczas V Kongresu partii Prezes Jarosław Kaczyński mówił, że PiS dziś jest ośrodkiem nie tylko rozsądnego, racjonalnego myślenia o Polsce, ale jest także ośrodkiem rozsądnego i racjonalnego myślenia o Europie.

Wskazywał na potrzebę dalszej naprawy państwa. - Potrzebna jest naprawa państwa - spokojna, czasem nawet ostrożna, ale konsekwentnie idąca w stronę jakości, którą można określić jako nowe państwo, które z komunizmem, postkomunizmem, nie będzie miało już nic wspólnego - oświadczył. - Musimy iść do przodu, musimy dotrzymać obietnic, musimy być kompetentni i uczciwi, musimy odrzucić kompleksy.

Jarosław Kaczyński wymienił obszary, które wymagają jeszcze zmian. - Uszczelnienie systemu podatkowego, ostateczne rozstrzygnięcie tego, by istniało kompetentne kierownictwo gospodarcze, które zawiaduje całością spraw. (…) Istotna jest również sprawa aparatu dyplomatycznego, który  w tej chwili jest jeszcze w niemałej części po prostu stary. (…) Sytuacja w sferze służby zdrowia także wzbudza niepokój. Wydaje mi się, że zaawansowanie prac nad tą tak bardzo potrzebną zmianą są jeszcze zbyt małe, trzeba tutaj jeszcze wiele zdziałać – stwierdził.

Mówił również o nowej Konstytucji.

- Nowa Konstytucja powinna zapewnić prawa narodu, suwerenność, określić naszą relację z UE - zaznaczył. - Mam nadzieję, że  będziemy mogli pokazać Polakom projekt nowej Konstytucji jako naszą propozycję dla Polski, dla przyszłości, dla budowy takiego społeczeństwa i takiej Polski jakiej chcemy.

Jarosław Kaczyński zapewnił, że PiS nadal jest prounijny. - PiS wbrew temu, co nam się zarzuca, także jest prounijne, ale chcemy Unii narodów, chcemy Unii, w której obowiązuje rzeczywiście zasada pomocniczości. Chcemy Unii, Europy bogatej różnorodnością kultur, dorobków cywilizacyjnych poszczególnych narodów.

Po przemówieniu odbyły się wybory nowego Prezesa partii, którym ponownie został Jarosław Kaczyński. W swoim kolejnym przemówieniu podziękował wszystkim delegatom za oddane na niego głosy.

 - Traktuję ten wynik jako akt zaufania, ale jednocześnie pewne upoważnienie do tego, żeby być realnym, rzeczywistym szefem tego wielkiego obozu zmian, który mamy dzisiaj w Polsce, który jest u władzy, który chce, który musi Polskę zmienić. Jestem przekonany, że ta mocna drużyna, która jest w tej chwili w rządzie, Pałacu Prezydenckim, partii - da radę, że zwyciężymy, że Polska będzie inna, że Prawo i Sprawiedliwość będzie trwało i pięknie zapisze się w annałach polskiej historii. (…) Razem jesteśmy drużyną, razem musimy zmieniać Polskę, razem musimy zwyciężyć - powiedział Prezes Kaczyński. 

Komentarze...