Uczniowie z Zakliczyna liderami programu stypendialnego „Na Rodzinę Można Liczyć”
access_time 2016-07-20 08:00:00
Uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie wygrali konkurs na najlepszą inicjatywę na rzecz lokalnej społeczności, organizowany w ramach IV edycji ogólnopolskiego programu „Na Rodzinę Można Liczyć”. Nagrodę – 5 000 zł – przeznaczyli na aktywizację najstarszych mieszkańców miasta. 5 uczniów tej szkoły otrzymało też stypendia o łącznej wartości 10 000 zł.

„Na Rodzinę Można Liczyć” to program stypendialny, który wspiera uczniów w rozwoju ich pasji i zainteresowań. Dzięki akcji, organizowanej przez IKEA we współpracy z Fundacją Świętego Mikołaja, tylko w tym roku 150 uczniów otrzymało roczne stypendia o łącznej wartości 300 000 zł. Wśród nich znalazło się 16 Małopolan. Dofinansowanie po 2 000 zł na osobę przyznano pięciorgu uczniom z Zespołu Szkół Łączności w Krakowie, sześciorgu z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czchowie (pow. brzeski) oraz pięciorgu z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie (pow. tarnowski).

Uczniowe z Zakliczyna zostali też jednymi z pięciu laureatów konkursu na najlepszy lokalny projekt społeczny. 5 000 zł przeznaczyli na aktywizację najstarszych mieszkańców miasta i zorganizowali międzypokoleniowe zajęcia w Domu Pogodnej Jesieni pod hasłem „Młodzi dla seniorów, seniorzy dla młodych”.

- W programie wyróżniamy uczniów, którzy nie tylko osiągają bardzo dobre wyniki w nauce, ale przede wszystkim angażują się społecznie. Tym razem postanowiliśmy dać im szansę rozwoju, a także stworzyć okazję, aby faktycznie przyczynili się do poprawy jakości życia w swojej okolicy – mówi Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA Retail w Polsce. - Stypendyści wykazali się niezwykłym zaangażowaniem. W swoich projektach mierzyli się między innymi z problemem samotności osób starszych, zanieczyszczenia środowiska oraz braku dostępu do rozrywki dla młodych ludzi. Udowodnili, że znają lokalne potrzeby i chętnie biorą sprawy w swoje ręce.

„Na Rodzinę Można Liczyć”

Program stypendialny „Na Rodzinę Można Liczyć” organizowany jest od pięciu lat. Środki zbierane są co roku podczas akcji organizowanej wśród klientów IKEA, w ramach której za każde okazanie karty IKEA FAMILY przy kasie firma przekazuje 50 groszy na Fundusz Stypendialny. W ciągu czterech edycji zebrano łącznie 1 097 679 zł. Fundusze te zostały przeznaczone na stypendia dla 549 najlepszych uczniów ze 171 szkół w całej Polsce, których sytuacja życiowa nie pozwala na pełny dostęp do edukacji pozaszkolnej i rozwój talentów.

- Ten program uświadamia jak wielka jest skala problemu i jak wiele młodych osób nie ma dostępu do narzędzi, które umożliwiłyby im lepszy start w przyszłość. Uczniowie przeznaczali otrzymane środki na cele edukacyjne i realizację swoich marzeń i pasji. Dotychczas, wspólnie z IKEA, udało nam się pomóc ponad pięciuset uczniom, ale marzymy, aby jak najwięcej młodych ludzi miało takie same szanse, żeby się rozwijać. To nasz cel na kolejne edycje – mówi Jolanta Michalewicz, dyrektor Fundacji Świętego Mikołaja.

Kolejna, V edycja programu, którą zainauguruje jak co roku akcja w sklepach IKEA, wystartuje już 25 lipca 2016 roku.

 

Więcej o programie stypendialnym IKEA FAMILY „Na Rodzinę Można Liczyć”: www.IKEA.pl/Stypendia

Komentarze...