Wykłady otwarte „Spotkania z Nauką” w MWSE
access_time 2016-05-11 11:02:00
Małopolska Wyższa Szkoła Ekonomiczna zaprasza na kolejny wykład otwarty prof. MWSE, dr hab. Władysława Błasiaka zatytułowany „Krótki kurs przewidywania przyszłości". Wykład odbędzie się 13 maja o godz. 12.00 w budynku MWSE.

Umiejętność przewidywania przyszłości uważana jest za atrybut boskości. Czy jest ona dostępna jedynie bogom oraz prorokom? Czy człowiek potrafi przewidzieć przyszłość? Czy jest tak, że nasze losy są zaprogramowane? Czy wiadomo, co z nami będzie? Jak narodził się determinizm? Co to jest indeterminizm? Jak objawia się deterministyczny chaos? Na wykładzie zostanie podana, w sposób elementarny, idea przewidywania przyszłości obiektów materialnych. Zostaną zaprezentowane przykłady spektakularnych sukcesów nauki, ilustrujące jej wielką moc, związaną z przewidywaniem. Pokażemy eksperyment ilustrujący deterministyczny chaos.

Czy warto wziąć udział w wykładzie? Zdecydowanie tak! Podczas kwietniowego wykładu pt.: „Wszystkie drogi prowadzą do Słońca!” uczestnicy dowiedzieli się, że gdybyśmy podróżowali z Tarnowa do Krakowa z prędkością zbliżoną do prędkości Ziemi w jej ruchu obiegowym wokół Słońca, to taka podróż trwałaby ok. 3 sekund. Gdyby wielka siła oddziaływania grawitacyjnego Słońca zanikła i gdyby chcieć utrzymać Ziemię na jej dotychczasowej orbicie za pomocą mosiężnych lin (co oczywiście jest nierealne), wówczas zajęłyby one więcej niż połowę powierzchni Ziemi zwróconej w stronę Słońca. Gdyby całą energię produkowaną przez Słońce skierować w stronę Ziemi, wtedy woda we wszystkich rzekach, morzach, oceanach i w nas samych zaczęłaby wrzeć po ok. 1 sekundzie.Słońce produkuje energię kosztem reakcji jądrowych. Korzystając z relacji Alberta Einsteina pomiędzy masą a energią oraz w wartości stałej słonecznej można pokazać, że Słońce traci w czasie jednej sekundy ok. 4 miliony ton swojej masy. Dla jednych to niewiarygodnie dużo dla innych niewiele. Gdyby mieszkańcy Tarnowa tracili masę w takim tempie jak Słońce, wówczas w czasie trzech lat odchudziliby się wszyscy razem zaledwie o ok. 0.000001 kg.

Wykład Krótki kurs przewidywania przyszłości'' odbędzie się w piątek, 13 maja 2016 r. o godz. 12.00 w budynku MWSE przy ul. Waryńskiego 14, sala nr 19).  Organizatorzy proszą osoby zainteresowane o potwierdzenie swojego uczestnictwa pod nr tel. 14 65 65 565.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A