Twój procent może pomóc małej Mai stanąć na nogi
access_time 2016-04-21 08:43:00
Jeszcze kilka dni pozostało na rozliczenie się z fiskusem. Wypełniając PIT-a pamiętajmy o wskazaniu osoby lub organizacji, której chcemy przekazać 1 proc. naszego podatku. Jedną z czekających na wsparcie jest mała Maja. Warto jej pomóc!

Maja jest bardzo pogodną 3-latką. Od lutego uczęszcza do publicznego przedszkola, niestety nie może cieszyć się swobodnym i beztroskim dzieciństwem jak jej koledzy i koleżanki. Nie może chodzić, potrzebuje stałej asysty przy siedzeniu i pomocy przy jedzeniu, a także we wszelkich czynnościach życiowych. Podczas leżenia nie przewraca się również sama na boki.

Maja wymaga także wsparcia podczas zabawy oraz zajęć rehabilitacyjnych i zręcznościowych. Ma ograniczone zdolności manualne. Rozwój intelektualny Mai jest lekko opóźniony w stosunku do jej rówieśników, ale z pomocą psychologów i pedagogów ciężko pracuje aby te różnice nadrobić.

Choroba Mai objawia się bardzo niskim napięciem mięśniowym i ogólnym opóźnieniem psychoruchowym. W ósmym miesiącu życia Maja trafiła na oddział neurologii dziecięcej z podejrzeniem rdzeniowego zaniku mięśni. Badania genetyczne wykluczyły jednak tą chorobę. Inne specjalistyczne badania wykluczyły również polineuropatię i choroby metaboliczne. Rezonans głowy wykazał, że nie zakończył się jeszcze u Mai proces mielinizacji, jednak żaden neurolog nie upatruje w tym, przyczyny jej stanu zdrowia. Rezonans kręgosłupa również nie wykazał żadnych zmian.

Maja była konsultowana przez neurologów i genetyków ze Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu w Krakowie oraz z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Każda taka wizyta kończyła się twierdzeniem, że to bardzo ciekawy przypadek i brakiem pomysłu na kolejne badania. Żaden lekarz nie potrafił postawić jakiejkolwiek diagnozy. W tym roku Maja została zakwalifikowana do badań genetycznych nad niewyjaśnioną wiotkością, prowadzonych przez Państwową Akademię Nauk w Warszawie.

Ze względu na brak diagnozy Maja może być leczona tylko poprzez rehabilitację. Na co dzień rehabilitowana jest metodą NDT Bobath,4 razy w tygodniu, ponadto 2 godziny w tygodniu pracuje z nią neurologopeda, wspomagając jej rozwój mowy. Raz w tygodniu uczęszcza również na zajęcia z muzykoterapii. Maja ciężko pracuje również w domu, gdzie codziennie ćwiczy razem z rodzicami na specjalistycznym sprzęcie.

Jak pomóc Mai?

Maja jest podopieczną FUNDACJI ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ

Dane do 1%:   KRS 0000037904       26774 ROZWADOWSKA MAJA

NR SUBKONTA W FUNDACJI:  15 1060 0076 0000 3310 0018 2615

DOPISEK: 26774, ROZWADOWSKA MAJA – DAROWIZNA NA POMOC I OCHRONĘ ŻYCIA

Komentarze...