Wycieczka do Gniezna dla mieszkańców Gminy Wierzchosławice
access_time 2016-04-01 08:00:00
Z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach zaprasza mieszkańców Gminy Wierzchosławice do udziału w wycieczce do kolebki Państwa Polskiego. Termin wycieczki autokarowej zaplanowano na sobotę, 23 kwietnia.

W poszukiwaniu miejsca Chrztu Polski odwiedzimy Gniezno, Ostrów Lednicki i Poznań. Trasa liczy blisko 1300 kilometrów. Jaka idea? Chrystianizację państwa Piastów zapoczątkował osobisty chrzest Mieszka I, który miał miejsce w 966 r. prawdopodobnie zgodnie z ówczesnym obyczajem w Wielką Sobotę, 14 kwietnia na terenie państwa Piastów.

Źródła pisane nie odnotowały dokładnego miejsca tego wydarzenia. Prawdopodobnymi miejscami gdzie władca mógł przyjąć chrzest był Ostrów Lednicki lub Ostrów Tumski w Poznaniu. Za czasów Mieszka I stolicą państwa było Gniezno. Ze względu na zbliżającą się 1050 rocznicę Chrztu Polski proponujemy wycieczkę w poszukiwaniu miejsca Chrztu Polski, który zapoczątkował naszą państwowość.

Co zobaczymy na trasie: Gniezno – miasto w województwie wielkopolskim, pierwsza stolica Polski, pierwsza metropolia kościelna, miasto św. Wojciecha. W programie zwiedzanie Katedry Gnieźnieńskiej oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego. Dodatkową atrakcją będzie odbywający się w tym czasie odpust ku czci Św. Wojciecha. Ostrów Lednicki – zespół osadniczy z X-XI wieku leżący na wyspie jeziora Lednickiego, pomiędzy Gnieznem a Poznaniem. Był jednym z ważniejszych ośrodków monarchii piastowskiej. W skład osady wchodzi zespół pałacowo-sakralny, podgrodzie, kościół grodowy, przeprawa mostowa oraz nekropolia. To właśnie tutaj w 966 r. najprawdopodobniej Mieszko I przyjął chrzest.

Ostrów Tumski - najstarsza część Poznania. Zespół grodowy na wyspie rzeki Warty i Cybiny. Ważniejszym zabytkiem Ostrowa jest znajdująca się tam Bazylika Archikatedralna świętych Apostołów Piotra i Pawła, w której podziemiach odnaleziono stację misyjną z basenem chrzcielnym, niektórzy twierdzą, ze to tutaj w 966 r. miał miejsce chrzest Polski.

Wyjazd zaplanowano kilka minut po północy w sobotę 23 kwietnia. Dojazd do Gniezna przewidziano we wczesnych godzinach porannych. Następnie 8 do 10 godzin zwiedzania zabytków z tamtejszym przewodnikiem i powrót do Wierzchosławic. Cena: - bilety 140 zł - osoby dorosłe - bilety 130 zł - dzieci i młodzież do 18 roku życia.

Cena biletu obejmuje przejazd autokarem, zwiedzanie z przewodnikiem, bilety wstępu, ubezpieczenie turystyczne. Liczba biletów ograniczona (tylko 55 miejsc).

Szczegółowe informacje dotyczące wycieczki oraz zapisy w recepcji Gminnego Centrum Kultury w Wierzchosławicach, a także pod numerem telefonu 14 657 57 57.
 

Komentarze...