Dukat Tarnowski dla prof. Jana Potempy
access_time 2016-02-03 09:32:00
Wybitny tarnowianin, biochemik i mikrobiolog, profesor Jan Potempa został uhonorowany Dukatem Tarnowskim. Wyróżnienie odebrał z rąk prezydenta Romana Ciepieli podczas specjalnego spotkania w Urzędzie Miasta.

Odznaczenie przyznano za zasługi i twórczy wkład w rozwój nauki oraz pasję, która prowadzi do odkryć zmieniających nasz świat. Profesor dr hab. Jan Potempa prowadzi badania nad bakteriami wywołującymi choroby przyzębia (paradontozę). Od 2005 roku kieruje Zakładem Mikrobiologii Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ.

Od 2009 roku jest również profesorem w Departamencie Zdrowia i Rehabilitacji Jamy Ustnej Szkoły Stomatologii Uniwersytetu w Louisville w USA. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, między innymi Nagrody Prezesa Rady Ministrów za wybitne osiągnięcia naukowe w 2001 roku oraz programów MISTRZ (2004) i TEAM (2009) Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Profesor odwiedził nasze miasto wraz ze współpracującymi z nim naukowcami: prof. Kazimierzem Strzałką z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Tadeuszem Markiem – kierownikiem Zakładu Neurokognitywistyki i Neuroergonomii i prof. Tadeuszem Sarną – kierownikiem Pracowni Fotobiofizyki.

Komentarze...