Symulacyjne przedsiębiorstwo za milion złotych w PWSZ, czyli co w prasie piszcz
access_time 2014-10-03 11:51:10
Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tarnowie skończyli już wakacje! Uczeń klasy policyjnej uziemił w busie pijaka, ratując kierowcę i pasażerów. Ekologiczna gmina Tarnów. Symulacyjne przedsiębiorstwo za milion złotych w PWSZ - czyli o czym przeczytamy w bieżącym wydaniu Tygodnika Miasto i Ludzie oraz Gazety Krakowskiej.
W dzisiejszym numerze Gazety Krakowskiej można przeczytać m.in. o tym:
  • Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tarnowie skończyli już wakacje! Wakacje dla studentów już się zakończyły, także dla tych z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tarnowie. Uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego odbyła się kilka dni temu. Tarnowska uczelnia dla seniorów jest najwiekszą w całej Małopolsce. Na zajęcia uczęszcza ponad 700 słuchaczy z całego regionu. Mogą oni uczestniczyć w wykładach, warsztatach i kółkach zainteresowań: teatralnych, muzycznych, dziennikarskich, poetyckich, czy podróżniczych. W czerwcu słuchacze uczestniczyli w Senioraliach w Krakowie. W środę wzięli udział w II Tarnowskim Dniu Seniora.
  • Uczeń klasy policyjnej uziemił w busie pijaka, ratując kierowcę i pasażerów Mateusz usiadł z tyłu. Kiedy bus wjechał już do Tarnowa chłopak dostrzegł, że zamroczony alkoholem pasażer podnosi się z siedzenia. - Poczułem, że coś się chyba święci, bo w tamtym miejscu nie było żadnego przystanku. Też wstałem i powoli przesuwałem się do przodu busa - opowiada. Nagle busem mocno zarzuciło - kierowca otrzymał już pierwszy cios. Próbował hamować, ale znów został uderzony. Sytuacja szybko uległa zmianie, gdy na napastnika z impetem zwalił się Mateusz. - Chwilkę się szarpał, ale wykręciłem mu rękę, rzuciłem go na siedzenia i przycisnąłem kolanem plecy. Nie miał prawa się ruszyć - opowiada licealista.
  • Stracił narzeczoną i siostrę, bo pirat pędził ponad 100 km na godzinę Ta sprawa od początku budziła ogromne emocje. Mknący ponad 100 kilometrów na godzinę mercedes, kierowany przez 27-letniego Rafała S., zderzył się na wąskiej drodze koło Dębicy z peugeot'em 106. Podróżujące nim 19-letnia Andżelika i 26-letnia Ewelina zginęły na miejscu. Kierowca mercedesa zbiegł z miejsca wypadku. Kilka dni temu usłyszał wyrok: dwa lata pozbawienia wolności. - To żadna kara za śmierć dwóch osób, przed którymi było całe życie - mówią rozgoryczeni bliscy ofiar. W dzisiejszym numerze Tygodnika Miasto i Ludzie można przeczytać m.in. o tym:
  • Ekologiczna gmina Tarnów W ostatnim czasie dużą wagę przykłada się do dbałości o środowisko naturalne i coraz częściej stosuje się rozwiązania ekologiczne. Nie inaczej jest w samorządach lokalnych, jak chociażby w gminie Tarnów. W podtarnowskich miejscowościach dbałość o ekologię widać na większości placów i skwerków, a także wzdłuż dróg. W gminie Tarnów widać również otwartość na nowe technologie, wykorzystujące odnawialne źródła energii. Od dłuższego czasu instalacje fotowoltaiczne działają na dwóch budynkach: basenu w Woli Rzędzińskiej i Urzędu Gminy.
  • Symulacyjne przedsiębiorstwo za milion złotych w PWSZ Niemal milion złotych otrzymała Państwowa Wyższa Szkołą Zawodowa w Tarnowie na realizację projektu polegającego na stworzeniu symulacyjnego przedsiębiorstwa turystycznego dla studentów specjalności Ekonomia turystyki i hotelarstwa z językiem angielskim. Pieniądze zostały przyznane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, do której spłynęło niemal 140 wniosków o dofinansowanie. Projekt przygotowany przez zespół pod przewodnictwem dr Anny Gądek, dyrektor Instytutu Administracyjno- Ekonomicznego PWSZ, został oceniony bardzo wysoko, zajmując drugie miejsce na liście rankingowej.
  • Protestowali przeciwko łańcuchom W niedzielne popołudnie płyta Rynku zgromadziła dużo tarnowian, którzy protestowali przeciwko nieludzkiemu traktowaniu zwierząt przez przykuwanie ich do bud za pomocą łańcucha. Mieszkańcy w ramach protestu symbolicznie obwiązali się łańcuchami do budy, tym samym utożsamiając się z psami. Celem akcji, która była organizowana po raz trzeci, było uświadomienie ludziom jak niehumanitarne jest trzymanie psa na łańcuchu oraz jak niebezpiecznie mogą być później konsekwencje. Takie zwierzę odizolowane jest od ludzi, od innych zwierząt i często po spuszczeniu z łańcucha może być agresywne. Więcej szczegółów w dzisiejszych numerach Tygodnika Miasto i Ludzie oraz Gazety Krakowskiej.
  • Komentarze...