Wiosna przyszła, płoną trawy...
access_time 2015-03-23 07:41:36
Ten problem pojawia się co roku, gdy tylko robi się cieplej. Wraz z nadejściem wiosny w regionie rozpoczyna się bardzo głupi i groźny proceder wypalania trwa. Nie pomagają apele, prośby, a nawet kary, jakie grożą za podpalanie łąk.
- W ciągu ostatnich lat odnotowywaliśmy takie wiosenne dni, podczas których wyjeżdżaliśmy do pożaru traw i roślinności po kilkanaście razy dziennie. Zagrożenie, jakie stwarzają pożary traw nie zniechęcają do wątpliwego użyźniania gleby ogniem - mówi mł. bryg. Paweł Mazurek z tarnowskiej Straży Pożarnej. Niegroźne, zdawałoby się wypalania suchej trawy na łące lub nieużytkach, bardzo szybko może wymknąć się z pod kontroli i być przyczyną groźnych pożarów obszarów leśnych i zabudowań w wyniku których ludzie tracą cały swój dobytek. Od 21 lutego 2015 r. tarnowscy strażacy gasili ponad 50 pożarów traw i pozostałości roślinnych z czego w sześciu przypadkach na terenie miasta Tarnowa i trzydzieści na terenie powiatu ziemskiego. Dlaczego wypalanie traw jest złe?
  • zatruwa atmosferę dwutlenkiem węgla
  • dym może być przyczyną zagrożeń w ruchu drogowym, utrudniając kierowcom widoczność
  • degradacja gleby
  • niszczy mikrofaunę (trzmieli, mrówek, błonkówek itd.).
  • niszczy legowiska i gniazda dzikiej zwierzyny i ptactwa
  • ogień - dobrze widoczny zwłaszcza wieczorem i w nocy - powoduje lęk i stres u wielu osób, zwłaszcza starszych. - Dlatego przestrzegamy przed możliwymi zagrożeniami wynikającymi z wypalania roślinności. Apelujemy o rozsądek i nie pozostawanie obojętnym na zauważone zagrożenie, zgłaszające je telefonicznie pod numer alarmowy 998 lub 112 - dodaje Paweł Mazurek. Za ponad 99 % przyczyn powstania pożarów traw, łąk, nieużytków i terenów leśnych odpowiedzialny jest człowiek, nadal bowiem wśród wielu rolników panuje przekonanie, że wypalanie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Nic bardziej błędnego. Ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych. Ponadto pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych. Każda interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność innych nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą naprawdę potrzebni.
  • Komentarze...