Przetrwać marzec i atak grypy
access_time 2015-03-10 09:02:14
W tym sezonie już ponad 5 tys. mieszkańców Tarnowa i powiatu tarnowskiego zachorowało na grypę - wynika z danych miejscowego Sanepidu. Najwięcej w ostatnich tygodniach, kiedy to nowych przypadków było niemal dwa tysiące. Kilka osób trafiło nawet do szpitala.
- To trudny okres zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów. Ten sezon wyjątkowo obfituje w infekcje, które bardzo łatwo się rozprzestrzeniają i trudno leczą. Bywa tak, że jedna infekcja się kończy, a kolejna zaczyna - mówi lek. med. Katarzyna Primowicz-Niczyporuk, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii pracująca w Poradni Lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Zespole Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie. Jak nie dać się grypie? Oto garść przydatnych porad.
  • Szczepienia Najlepszym okresem na zaszczepienie się przeciw grypie jest późna jesień. Osoby, które chcą teraz skorzystać z tego rozwiązania powinny pamiętać, że szczepionka będzie skuteczna dopiero po pewnym czasie od wykonania szczepienia. - Jestem wielką zwolenniczką szczepień. Zwłaszcza w przypadku osób starszych, cierpiących na inne schorzenia. Szczepionka łagodzi przebieg infekcji wirusowej, eliminuje powikłania - tłumaczy lek. med. Katarzyna Primowicz-Niczyporuk. Szczepionkę na grypę można samodzielnie zakupić w aptece i podejść do gabinetu zabiegowego na I piętrze w ZPS w celu jej podania. Należy posiadać zaświadczenie od lekarza potwierdzające, że stan zdrowia pozwala na podanie szczepionki w danym dniu.
  • Profilaktyka Nie unikajmy codziennych, przynajmniej godzinnych spacerów. Ubierajmy się ciepło, ale nie zbyt ciepło, żeby uniknąć przegrzania. Wietrzmy mieszkania i w miarę możliwości unikajmy dużych skupisk ludzkich. - Warto skorzystać z naturalnych sposobów, jak czosnek czy herbata z miodem i cytryną, na przykład po to, aby się rozgrzać po spacerze - dodaje lek. med. Katarzyna Primowicz-Niczyporuk.
  • Leczenie objawów - Polecam rekonwalescencję "na leżąco". Czujemy, że grypa atakuje? Połóżmy się, wypoćmy i pamiętajmy o spożywaniu dużej ilości płynów. Wsparciem w walce z chorobą będą leki bez recepty zawierające witaminę C z rutyną - mówi lek. med. Katarzyna Primowicz-Niczyporuk. W przypadku gorączki należy zastosować leki objawowe. Jeżeli po kilku dniach nie poczujemy poprawy, a objawy wręcz nasilą się, wówczas trzeba odwiedzić lekarza.
  • Grypy nie wolno lekceważyć Nieleczona grypa grozi ciężkimi powikłaniami. Począwszy od zapaleń oskrzeli czy płuc, po zapalenie mięśnia sercowego i dużą niewydolność krążenia. Lekceważona grypa grozi leczeniem szpitalnym.
  • Komentarze...