„Worki Sztuki dla Środowiska” - po raz trzeci w przestrzeni Tarnowa
access_time 2026-05-28 10:47:00
Kampania „Worki Sztuki dla Środowiska” opiera się na idei ponownego wykorzystania niepotrzebnych tkanin, przede wszystkim firanek, z których powstają praktyczne ekoworeczki na warzywa i owoce, stanowiące alternatywę dla jednorazowych foliowych torebek. W trakcie happeningów mieszkańcy Tarnowa - zarówno znane osoby, jak i młodzież - pokazują, jak własnoręcznie wykonać takie woreczki. Do tej pory w ramach akcji z ofiarowanych przez mieszkańców firanek uszyto ponad 2 500 ekoworeczków. Trzecia odsłona kampanii zaplanowana jest na najbliższą środę, 3 czerwca.
Szycie ekoworeczków stanowi jedynie część programu wydarzenia. W tegorocznej odsłonie „Worków Sztuki dla Środowiska” uczestnicy będą mogli również przekonać się, jak twórczo wykorzystać stare książki i publikacje. Warsztaty upcyklingu papierowego poprowadzi Lidia Marzec z Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie. Podczas zajęć powstaną rzeźby i dekoracje z papieru, wykonane ze starych książek i podręczników zebranych wcześniej w ramach specjalnej zbiórki prowadzonej przez pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A. w Tarnowie. Organizatorzy zachęcają również uczestników, aby przynieśli własne książki i spróbowali stworzyć z nich autorskie prace artystyczne.
Oba warsztaty odbędą się obok Multimedialnego Centrum Artystycznego przy ul. Wałowej.
Na deptaku przy ul. Wałowej wystawione zostanie również widowisko taneczno-muzyczne w wykonaniu uczniów Szkoły Szczepanika. W specjalnie przygotowanym spektaklu ulicznym, młodzi artyści zaprezentują walkę współczesnych żywiołów, będącą metaforą zderzenia konsumpcyjnej destrukcji ze zrównoważonym rozwojem i nurtem zero waste. Reżyserem spektaklu jest tarnowski artysta Michał Poręba, a scenografką Barbara Marek (pedagodzy ze Szkoły Szczepanika).
Z kolei Galeria Aniołowo przy ulicy Piekarskiej zamieni się w zielny ogród, w którym wspólnie z wychowankami Warsztatów Terapii Zajęciowej SOSW będzie można sadzić ulubione zioła lub warzywa. Każdy, kto w tym dniu odwiedzi tę wyjątkową Galerię otrzyma specjalną sadzonkę w torfowej doniczce do samodzielnego wyhodowania swojej rośliny w domu.
Organizatorami i partnerami happeningu „Worki Sztuki dla Środowiska” 2026 są tarnowskie firmy i instytucje: MPEC Tarnów, Szkoła Szczepanika, Biuro Wystaw Artystycznych, Galeria Aniołowo, Warsztaty
Terapii Zajęciowej, Biblioteka Pedagogiczna oraz Ogrodniczy Dom Handlowy.
Poniżej szczegółowy program wydarzenia
Multimedialne Centrum Artystyczne, ul. Wałowa
godz. 11:00 - 13:30
EKOworeczki – warsztaty szycia ekoworeczków z firanek
EKOrzeźby z książek - warsztaty artystycznego upcyklingu książek
godz. 12:00
EKOAPRAPLA Szczepanika
ekologiczny spektakl taneczno–muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Szczepanika, reżyseria Michał Poręba, scenografia Barbara Marek
Galeria Aniołowo, ul. Piekarska
godz. 11:00 - 13:30
EKOsadzonki - warsztaty ogrodnicze
AC / fot. archiwum