Ból śródstopia - jakie może mieć przyczyny?
access_time 2025-05-20 10:31:00
Jakie przyczyny może mieć ból śródstopia?
Istnieje wiele możliwych przyczyn bólu w śródstopiu m.in. ból po urazie, złamaniu, przeciążeniu lub związany z występowaniem choroby przewlekłej. Dokładne źródło tej dolegliwości najłatwiej rozpoznać po intensywności i lokalizacji bólu – to, w której części śródstopia występuje dyskomfort, może wskazywać na konkretny problem zdrowotny.
Ból na grzbiecie stopy (od góry)
-
Ból zlokalizowany w górnej części stopy może być wywołany złamaniem przeciążeniowym kości łódkowatej. Ten problem rozwija się najczęściej na skutek długotrwałego oddziaływania powtarzalnych sił, dlatego jest dolegliwością charakterystyczną dla osób aktywnych fizycznie i sportowców np. gimnastyczek czy graczy koszykówki.
-
Ból śródstopia na grzbiecie może też wynikać z zapalenia ścięgna mięśnia piszczelowego przedniego, co najczęściej wiąże się z nadmiernym przeciążeniem stopy.
-
W przypadku, gdy odczuwamy ból tuż nad paluchem, może to wskazywać na trzy różne problemy: zapalenie stawu śródstopno-paliczkowego palucha, deformację palucha koślawego (czyli tzw. haluksy) lub dnę moczanową (czyli przewlekłą chorobę metaboliczną).
Ból bocznej części stopy (od zewnętrznej strony)
-
Dolegliwości bólowe po zewnętrznej stronie stopy często wiążą się ze złamaniem V kości śródstopia. Może ono powstać na skutek urazu inwersyjnego (np. skręcenia stawu skokowego) lub mieć charakter przeciążeniowy, wynikający z długotrwałych, powtarzalnych obciążeń i mikrourazów.
-
Inną możliwą przyczyną bólu w tej okolicy jest zapalenie bądź zwyrodnienie ścięgna mięśnia strzałkowego, które również bywa konsekwencją przeciążeń lub niewłaściwej biomechaniki stopy.
Ból po przyśrodkowej (wewnętrznej) stronie stopy
Dolegliwości bólowe po wewnętrznej stronie stopy mogą być związane z zapaleniem lub zwyrodnieniem ścięgna mięśnia piszczelowego tylnego. Schorzenie to często rozwija się w wyniku przeciążeń lub nieprawidłowej mechaniki chodu.
Ból podeszwy stopy w obrębie śródstopia
-
Ból i sztywność w dolnej części śródstopia mogą wskazywać na zapalenie jednego lub kilku stawów śródstopno-paliczkowych. Inną możliwą przyczyną jest nerwiak Mortona – zgrubienie tkanki nerwowej, najczęściej występujące między III a IV kością śródstopia.
- Dolegliwości bólowe w tej okolicy bywają również związane z paluchem koślawym (tzw. haluksem), który powoduje przenoszenie obciążeń na I kość śródstopia i może prowadzić do przeciążenia oraz bólu w tym rejonie.
Ból śródstopia – jak wygląda diagnostyka?
Bez względu na to, z jakim rodzajem bólu mamy do czynienia, powinniśmy zgłosić się z tym problemem do odpowiedniego specjalisty. Lekarz na początku przeprowadza obszerny wywiad, który uwzględnia m.in. lokalizację i intensywność bólu czy mechanizm urazu. Następnie wykonuje się odpowiednie testy funkcjonalne i badanie palpacyjne, a dla lepszego i pełnego obrazu stanu stopy często zleca także badanie RTG stopy.
Na czym polega leczenie bólu śródstopia?
Metoda leczenia jest uzależniona bezpośrednio od przyczyny bólu śródstopia. Jeśli doszło do złamania, niezbędne może okazać się unieruchomienie stopy lub zabieg operacyjny w połączeniu z kilkutygodniową rehabilitacją. Przy stwierdzonym zwyrodnieniu stawów czy dnie moczanowej często pomocna jest fizjoterapia i zmiana codziennych nawyków. Gdy przyczyną są haluksy, będzie to wymagać od nas np. dobrania odpowiedniego obuwia. Najważniejsze jest to, by nie zwlekać z wizytą u odpowiedniego specjalisty – im wcześniej podejmiemy odpowiednie leczenie, tym szybciej przywrócimy utracony komfort życia.
pl / fot. depositphotos.com