Diagnoza ADHD u dzieci – na czym polega?
access_time 2024-11-27 10:50:00Jak wygląda proces diagnozy ADHD u dzieci i młodzieży?
Jeśli podejrzewasz ADHD u swojego dziecka, nie zwlekaj z umówieniem konsultacji, na których omówisz ze specjalistą wszystkie swoje obawy. Zdarza się, że to placówka edukacyjna, szkoła lub przedszkole, zgłasza problemy z zachowaniem dziecka i sugeruje rodzicom przeprowadzenie tego typu diagnozy. Równie często decydują się na nią sami opiekunowie, chcąc jak najlepiej zrozumieć swoje dziecko i pomóc mu odnaleźć się w codzienności.
Diagnoza ADHD u dzieci i młodzieży rozpoczyna się od wstępnej konsultacji z rodzicami i szczegółowego wywiadu. Podczas tej wizyty rodzice mają okazję zgłosić wszystkie niepokojące objawy, przedstawić specjaliście historię medyczną dziecka czy informacje pozyskane ze szkoły.
Po wstępnym wywiadzie przychodzi czas na wykonanie testów, które mogą wskazać źródło problemów. Na tym etapie stosuje się różne narzędzia diagnostyczne jak test uwagi MOXO, testy inteligencji czy kwestionariusz Conners 3. Kiedy wszystkie niezbędne testy zostaną wypełnione, diagnosta dokładnie przeanalizuje ich wyniki, wykluczy inne zaburzenia i sprawdzi, czy rzeczywiste objawy mogą wynikać właśnie z ADHD. Wyniki diagnozy omawia się z opiekunami dziecka, przekazując im także rekomendacje co do dalszych działań, w tym między innymi możliwości otrzymania wsparcia edukacyjnego, uczestniczenia w regularnych spotkaniach terapeutycznych czy skorzystania z odpowiednich środków farmaceutycznych.
Chcesz wiedzieć więcej o procesie diagnozy ADHD u dzieci? Zajrzyj pod adres https://sensusmed.pl/oferta/diagnostyka/diagnoza-adhd-u-dzieci-i-mlodziezy/, a znajdziesz tam więcej informacji o diagnozie i dane kontaktowe, by móc umówić się na wizytę wstępną.
Co może świadczyć o nadpobudliwości psychoruchowej dziecka?
Kiedy warto rozważyć wykonanie diagnozy ADHD u dziecka? O jej potrzebie świadczą objawy nieuwagi, nadpobudliwości i impulsywności. Co ważne, właściwie każde dziecko bywa rozkojarzone, rozdrażnione czy osłabione. Jeśli jednak niepokojące objawy utrzymują się już od dłuższego czasu, występują z dużą częstotliwością i w różnych warunkach, warto przyjrzeć im się nieco dokładniej.
Diagnozę nadpobudliwości psychoruchowej dziecka stawia się przy wystąpieniu takich objawów jak:
-
trudności ze skupieniem i szybkie rozproszenie uwagi;
-
trudności szkolne wynikające z roztargnienia i niechęci do zadań intelektualnych;
-
unikanie trudnych zadań, niewywiązywanie się ze swoich obowiązków;
-
nieumyślne niszczenie przedmiotów lub ich gubienie;
-
częsty brak reakcji na polecenia;
-
nadmierna aktywność fizyczna, ciągłe poruszanie się, trudności z pozostaniem w bezruchu;
-
nadmiar energii, której nie sposób spożytkować, i to także w warunkach, które wskazywałyby na zmęczenie dziecka;
-
trudności z oczekiwaniem – na przykład na swoją kolej, posiłek czy zaplanowane atrakcje;
-
ponadprzeciętna hałaśliwość, niechęć do spędzania czasu w ciszy;
- nerwowość i konfliktowość w relacjach z innymi.
Dlaczego rzetelna diagnoza ADHD jest taka ważna?
Nadmiar niespożytkowanej energii u dziecka czy niechęć do nauki niekoniecznie musi świadczyć o deficycie uwagi i nadpobudliwości, a spotkanie diagnostyczne może nakierować rodziców na inne źródła tego typu problemów. Nie warto jednak ignorować trudności dziecka, które zawsze mają jakieś podłoże. Właściwie postawiona diagnoza pomoże Ci zrozumieć własną pociechę, przewidywać jej trudne zachowania, a także zaproponować skuteczne wsparcie.
Jeśli podejrzenia nadpobudliwości psychoruchowej zostaną potwierdzone, specjaliści zaproponują Twojemu dziecku dalsze działania, których celem jest poprawa jego funkcjonowania. Na stronie https://sensusmed.pl/oferta/przezczaszkowa-stymulacja-pradem/ przeczytasz o stymulacji mózgu wykonywanej przy schorzeniach o podłożu neurologicznym przeznaczonej również dla pacjentów z ADHD. Młodzież, która próbuje odnaleźć się w środowisku rówieśniczym, często korzysta z psychoterapii w nurcie psychodynamicznym, o której więcej dowiesz się pod adresem https://sensusmed.pl/oferta/psychoterapia/oferta-psychoterapia-psychodynamiczna/. Nie zwlekaj z diagnozą swojego dziecka – to pierwszy krok do poprawy jakości jego życia.
pl / fot. sensusmed.pl