Planujesz zakup samochodu? Poznaj skuteczne sposoby na jego sfinansowanie!
access_time 2024-11-15 14:00:00Zakup auta za gotówkę – wady i zalety
Zakup auta za gotówkę jest rozwiązaniem przeznaczonym wyłącznie dla osób dysponujących określoną kwotą. Niewątpliwą zaletą jest w tym przypadku brak dodatkowych kosztów, z którymi wiąże się np. kredyt samochodowy. Uiszczasz określoną kwotę i od razu stajesz się właścicielem pojazdu. Nie musisz także przejmować się ograniczeniami związanymi z jego użytkowaniem. Wadą jest jednak pozbycie się sporej kwoty, zwłaszcza w przypadku aut nowych i kilkuletnich.
Kredyt na zakup samochodu – wszystko, co musisz wiedzieć na jego temat
Innym popularnym rozwiązaniem pozwalającym sfinansować samochód, ale bez angażowania na ten cel własnych środków, jest kredyt. Możesz z niego skorzystać zarówno, gdy planujesz nabyć nowe, używane, jak i auto sprowadzane z zagranicy.
Jest to kredyt celowy, dlatego nie możesz przeznaczyć pożyczonych środków na inny cel. Samochód stanie się bowiem jego zabezpieczeniem. Banki najczęściej decydują się na:
-
zastaw rejestrowy, który jest wpisywany do dowodu rejestracyjnego,
-
cesję na rzecz instytucji finansowej z polisy autocasco,
-
przewłaszczenie na zabezpieczenie,
- depozyt karty pojazdu (rzadziej stosowany ze względu na brak obowiązku jej wydawania).
Co ważne, w ramach kredytu samochodowego można sfinansować wyłącznie zakup pojazdów, które mieszczą się w określonym przedziale wiekowym. Każdy bank może w tym zakresie stosować własne regulacje. Zanim więc podejmiesz decyzję o skorzystaniu z kredytu, a planujesz zakup używanego auta, sprawdź dokładnie, czy taka transakcja będzie mogła dojść do skutku.
Musisz także wiedzieć, że ten produkt finansowy może mieć różny sposób spłaty. W przypadku wariantu standardowego będziesz wywiązywać się z zobowiązania poprzez opłacanie miesięcznych rat kapitałowo-odsetkowych. Jeśli dysponujesz pewną kwotą, możesz zdecydować się na kredyt jednoratowy. Wymaga on wpłacenia np. 50% wartości pojazdu, a pozostałej części w określonym terminie.
Ostatnim rozwiązaniem jest kredyt z ratą balonową. Polega na spłacaniu przez cały okres finansowania stosunkowo niskiej raty. Na samym końcu kredytobiorca musi jednak uiścić opłatę w wysokości od kilku do kilkudziesięciu procent wartości pojazdu. Więcej informacji na temat kredytu samochodowego znajdziesz pod adresem: https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-zakup-uzywanego-samochodu/.
Zakup auta a leasing – czy warto się na niego decydować?
Leasing jest produktem finansowym łączącym w sobie cechy kredytu i dzierżawy. Umożliwia bowiem korzystanie z wybranego samochodu przez określony czas w zamian za opłacanie rat. W zależności od rodzaju leasingu użytkownik wraz z uregulowaniem ostatniego zobowiązania staje się właścicielem pojazdu lub po uiszczeniu kwoty wykupu. W większości przypadków ma także możliwość zwrotu samochodu oraz zawarcia ewentualnej nowej umowy.
Przy leasingu najczęściej wymagana jest także opłata wstępna, czyli czynsz inicjalny. Leasingodawcy oferują jednak elastyczne warunki finansowania, co pozwala dopasować je do konkretnych potrzeb i oczekiwań. Im dłuższy okres leasingu, wyższa opłata wstępna i kwota wykupu, tym niższe comiesięczne koszty.
Dość często zdarza się, że warunki tej opcji finansowania są zdecydowanie korzystniejsze niż w przypadku kredytu. Leasing to także uproszczone procedury, które najczęściej zajmują zaledwie kilka minut. Wielu leasingodawców oferuje możliwość skorzystania z tej opcji finansowania nie tylko przedsiębiorcom, ale i osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej.
A może wynajem długoterminowy?
Wynajem długoterminowy to świetne rozwiązanie dla osób, którym zależy na maksymalnej wygodzie. W miesięcznej racie może być bowiem wliczony koszt m.in. ubezpieczenia OC oraz dodatkowych polis, przeglądów technicznych czy wymiany opon wraz z ich przechowywaniem. Użytkownik nie musi więc dodatkowo ponosić wydatków. Po zakończeniu umowy zwraca auto i jeśli chce, może zawrzeć nową na inny pojazd. Jest to więc doskonała opcja dla każdego, kto lubi często wymieniać samochody.
Wynajem długoterminowy to jednak także pewne ograniczenia związane głównie z nałożonym limitem kilometrów. Po jego przekroczeniu konieczna jest dopłata w określonej wysokości. Firmy wynajmujące auta mogą także wprowadzać ograniczenia dotyczące wyjazdu za granicę czy przewozu zwierząt.
Jeśli interesują Cię zewnętrzne źródła finansowania zakupu auta, zapoznaj się z informacjami na temat kredytu samochodowego, które znajdziesz pod adresem: https://finanse.rankomat.pl/kredyty-samochodowe/. Jest to jedna z kilku dostępnych opcji. Możesz także wybrać leasing lub wynajem długoterminowy. Pamiętaj o tym, aby korzystać z ofert zaufanych firm cieszących się na rynku uznaniem i dobrymi opiniami.
pl / fot. finanse.rankomat.pl