6 maszyn niezbędnych do uprawy zbóż
access_time 2024-10-02 11:30:00
Zboża stanowią dominującą grupę roślin uprawnych w Polsce. To niemały sukces, bo w sumie uprawia się u nas ponad 1500 różnych gatunków roślin. Obszar, na którym każdego roku wysiewane są zboża, to ok. 7 mln ha. Najwięcej zajmuje jęczmień, owies, pszenica, żyto i pszenżyto. Zboża te są tak ważne dla naszej gospodarki i dla naszego codziennego funkcjonowania, że odróżniać kłosy uczą się już dzieci w podstawówce – nawet w dużych miastach. Ma to sens, ponieważ nawet osoby pochodzące z obszarów zurbanizowanych, coraz częściej dostrzegają znaczenie rolnictwa. Przybywa rolników, którzy prawo do tego miana zdobywają nie dzięki rodzinnej tradycji, ale na kursach, a nawet na studiach. Należysz do grona tych, którzy planują zmienić swoje życie i zająć się rolnictwem? Sprawdź, jakich maszyn będziesz potrzebować, aby uprawiać zboża.

Pług – do przeprowadzenia orki

Dopóki nie zapoznasz się z pługiem, nie będziesz mógł nazwać siebie prawdziwym rolnikiem. Jest to najstarsze narzędzie rolnicze znane ludzkości – choć oczywiście w ciągu tysiącleci zmienił się zarówno materiał, z jakiego pługi są wykonywane, jak i jego budowa (choć tylko w pewnym stopniu – nadal jest to dosyć prosty sprzęt).

Pług będzie Ci potrzebny do przeprowadzenia orki. Pojęcie to oznacza odwracanie i kruszenie roli. W jakim celu się ją wykonuje? Przede wszystkim po to, aby usunąć chwasty, napowietrzyć glebę i zwiększyć jej zdolność do absorpcji wody oraz substancji odżywczych, jakich dostarczymy w procesie nawożenia.

Brona – do zabiegu bronowania

Kolejnym etapem przygotowania gleby pod zasiew jest bronowanie. Efektem jest pulchniejsza gleba, lepiej chroniona przed parowaniem wody, wyrównana, gładka i zapewniająca lepsze warunki do uprawy. Bronowanie można także przeprowadzić później – już po zasiewie. Celem tego zabiegu jest przykrycie materiału siewnego warstwą gleby, co zabezpiecza ziarna przed ptakami.

Współczesne brony mało przypominają swoje prototypy. Kiedyś używano wiązek chrustu, później – pni młodych drzew, z których obcinano gałęzie, pozostawiając wypustki zdolne do przerywania ciągłości gleby. Obecnie zadanie to spełniają dyski lub łopatki, osadzone na solidnej osi.

Siewnik – do wysiania zbóż

Aby wysiać zboże, potrzebujesz oczywiście siewnika – przynajmniej jeśli nie chcesz rozrzucać ziarna ręcznie (a uwierz, nie chcesz). Siewnik to kolejna przydatna maszyna o bardzo oczywistym przeznaczeniu i stosunkowo prostej budowie. Jej głównym elementem jest zbiornik, który wypełniamy nasionami. Ich dystrybucja w roli odbywa się za pośrednictwem mechanizmu wysiewającego.

Kluczowym elementem siewnika są redlice. Wsuwają się one w rolę na odpowiednią, wcześniej zdefiniowaną głębokość, gdzie następnie umieszczany jest materiał siewny. Prawidłowe ustawienie głębokości wysiewu zadecyduje o skuteczności całej operacji.

Opryskiwacz – do ochrony plonów

W idealnym świecie zboże rośnie nieniepokojone przez szkodniki i nieatakowane przez choroby. Niestety w naszych warunkach klimatycznych jest to mało prawdopodobne: ulewy, susza, przymrozki – wszystkie te okoliczności osłabiają kiełkujące nasiona i młode rośliny. Aby ochronić swoje plony przed zagrożeniami, potrzebujesz opryskiwacza.

To narzędzie bardziej zaawansowane. Jego głównym elementem jest zbiornik z mieszadłem i pompą. Cały układ ma za zadanie zapewnić płynowi odpowiednią konsystencję oraz umożliwić jego transport do rozpylacza. Wśród części do opryskiwaczy najczęściej zużywają się filtry, dysze, zawory i membrany.

Kombajn – do zbioru zbóż

Wszystkie do tej pory opisane maszyny są niezbędne do uprawy zboża, ale najbardziej rozpoznawalną z nich jest kombajn. Rzeczywiście pełni on kluczową rolę, ponieważ umożliwia szybkie i precyzyjne zebranie plonów. Kombajn jest pojazdem rolniczym o skomplikowanej budowie, który zrewolucjonizował rolnictwo. Dbanie o jego stan techniczny jest niezwykle istotne – gdy przychodzi pora żniw, każda awaria może się okazać fatalna w skutkach.

Do części do kombajnów zbożowych, które będzie trzeba wymieniać najczęściej, należą łożyska i pasy napędowe. Nie ma w tym nic niezwykłego – te właśnie elementy z natury poddawane są intensywnemu tarciu, pracują w dużym zapyleniu i w wysokich temperaturach.

Ciągnik – do wszystkiego

Na sam koniec warto wspomnieć jeszcze o pojeździe, bez którego nie sposób wyobrazić sobie gospodarstwa. Ciągnik, bo to o nim mowa, ma niezliczoną ilość zastosowań. Większość wymienionych wyżej maszyn wymaga doczepienia do traktora lub zagregowania z nim.

Ciągnik przyda się na każdym etapie uprawy zbóż, ale będzie pomocny w licznych innych pracach polowych, inwentarskich, leśnych i innych.

pl / fot. elements.envato.com

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821