Czop woskowinowy – czym jest, jak powstaje i jak udrożnić ucho?
access_time 2024-09-27 11:01:00
Obecność woskowiny w przewodzie słuchowym zewnętrznym jest całkowicie naturalnym, fizjologicznym stanem. Przewód jest pokryty skórą, w której znajdują się gruczoły produkujące woskowinę uszną. Jeśli jest jej zbyt dużo albo uszy są nieprawidłowo czyszczone, może dojść do powstania czopu woskowinowego. Czym on właściwie jest i jak sobie z nim poradzić?

Jak powstaje woskowina uszna?

Wydzielina w uchu w postaci woskowiny nie jest niczym szczególnym. Należy pamiętać, że przewód słuchowy zewnętrzny, inaczej kanał słuchowy, jest częściowo złożony z tkanki chrzęstnej, pokrytej skórą z włosami. Na zewnętrznej części tego przewodu znajdują się gruczoły potowe i woskowinowe, które produkują woskowinę uszną, nazywaną również woszczkiem. Woskowina jest właściwie połączeniem wydzieliny gruczołów łojowych, potowych i martwych komórek złuszczonego naskórka. W normalnej sytuacji, gdy nie dochodzi do żadnych patologicznych zmian w obrębie przewodu słuchowego zewnętrznego, zawsze znajduje się tam niewielka ilość woskowiny.

Jaką rolę pełni woskowina uszna?

Woskowina uszna pełni wiele bardzo ważnych funkcji w przewodzie słuchowym zewnętrznym, gdzie powstaje. Dzięki niej:
 

  • chroniona jest błona bębenkowa ucha – woskowina stanowi barierę dla drobnoustrojów, skutecznie je wychwytując dzięki swojej lepkiej konsystencji;

  • ucho oczyszczane jest z zanieczyszczeń;

  • ucho jest odpowiednio nawilżone, co zmniejsza ryzyko wysuszenia się, pękania i otarć delikatnych struktur;

  • regulowany jest prawidłowy poziom pH na powierzchni tkanek, które wyściełają przewód słuchowy.


Ucho człowieka ma zdolność do samodzielnego czyszczenia się – naturalnie komórki naskórka i woskowina migrują w kierunku ujścia kanału słuchowego, pozostając w zagłębiach małżowiny usznej obu uszu.

Czym jest czop woskowinowy?

Nadmierne gromadzenie się i nadprodukcja woskowiny usznej mogą stać się przyczyną pojawienia się tzw. czopu woskowinowego w kanale słuchowym, czyli nagromadzenia się wosku wraz z zanieczyszczeniami. Z czasem wydzielina gęstnieje, przez co zatyka najpierw częściowo, a później nawet i całkowicie, światło przewodu słuchowego. Czop woskowinowy można porównać do korka, który trzeba usunąć.

Dlaczego powstaje czop woskowinowy?

Powstanie czopu woskowinowego może mieć wiele przyczyn, z których najczęstszą jest stosowanie patyczków kosmetycznych. Zbyt duża ingerencja w przewód słuchowy patyczkiem powoduje, że oczyszczanie uszu jest nieefektywne, a woskowina w uchu pozostaje wewnątrz kanału. Ponadto trzeba podkreślić, że nieprawidłowa higiena uszu może doprowadzić do perforacji błony bębenkowej i przesunięcia woskowiny do głębszych części ucha.

Jednak nie jest to jedyny powód, który wywołuje taki efekt. Czop woskowinowy może powstawać w wyniku:

  • Wad anatomicznych przewodu słuchowego – nadmierne zagięcie lub zwężenie kanału powoduje, że gromadzi się w nim wydzielina, która ma utrudnione ujście.

  • Noszenia aparatu słuchowego i częstego korzystania ze słuchawek dousznych – umieszczony w kanale słuchowym aparat lub słuchawki uniemożliwiają prawidłowe samooczyszczanie uszu, a przy tym drażnią tkanki, co przyczynia się do nadprodukcji woszczku.

  • Przebywania w zanieczyszczonym pomieszczeniu – problem czopu woskowinowego może dotyczyć osób, które przebywają w zakurzonych pomieszczeniach, np. ze względu na wykonywaną pracę.


Jak pozbyć się czopu woskowinowego?

Usunięcie czopu woskowinowego na własną rękę może być trudne. Jeśli jednak nie wywołuje on uporczywych dolegliwości, zwłaszcza bólowych, warto w pierwszej kolejności spróbować go zmiękczyć i następnie rozpuścić. Służą do tego specjalne krople lub spraye, które można kupić w aptece. Na przykład może być to wyrób medyczny LIX. Krople LIX zawierają glicerol, który zmiękcza woskowinę i pomaga w jej usuwaniu. Stosowanie preparatu, zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania może pomóc usunąć zalegający czop woskowinowy. Wydzielina będzie wypływała samoistnie z uszu, a należy ją wycierać dopiero wtedy, gdy dotrze do małżowiny. W tym celu można użyć zwilżonego wacika kosmetycznego.

Pod żadnym pozorem nie należy próbować wygrzebywać czopu woskowinowego patyczkiem kosmetycznym albo wyjmować go innymi przedmiotami, np. pincetą. Jeśli przy użyciu kropli czy sprayu czop woskowinowy nie zostanie usunięty, najlepiej zgłosić się do laryngologa.

LIX krople do uszu

Działa wspomagająco przy: stanach zapalnych objawiających się obrzękiem, bólem i swędzeniem przewodu słuchowego zewnętrznego; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany regularną ekspozycją na działanie wody i wilgoci; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany długotrwałym noszeniem słuchawek lub woskowiną, która zatyka przewód słuchowy zewnętrzny; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany częstym stosowaniem detergentów, które niszczą naturalną błonę osłaniającą przewód słuchowy zewnętrzny.

Wytwórca: EmergoPharm Sp. z o.o. sp.k.
Podmiot prowadzący reklamę: Adamed Pharma S.A.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Źródła:
Kacprzyk, Czop woskowinowy – jak prawidłowo dbać o higienę uszu, https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/inne-zagadnienia/286540,uszy-woskowina-czop, dostęp 1.08.2024

LIX/16570/09/24

pl / fot. depositphotos.com

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821