Natalia Kałucka ze złotym medalem Mistrzostw Europy we wspinaczce sportowej na czas
access_time 2024-08-30 11:33:00
Natalia Kałucka wywalczyła złoty medal w Mistrzostwach Europy we wspinaczce sportowej na czas rozegranych w czwartek (29 sierpnia) w szwajcarskiej miejscowości Villars.

Natalia Kałucka z najlepszej strony pokazała się już w kwalifikacjach, uzyskując czas 6.83 s. W ćwierćfinale pokonała Hiszpankę Leire Ruiz de Argandona Otano (czasy odpowiednio 7.13 i 8.43 s), a w półfinale wyeliminowała Włoszkę Giulię Randi (6.82 i 7.50 s). Finał był polsko-polski - rywalką tarnowianki była Patrycja Chudziak. W pojedynku o złoto, lublinianka pośliznęła się, ułatwiając tym samym zadanie Natalii Kałuckiej, która uzyskała wynik 6.98 s. Brąz przypadł Giulii Randi.

W Villars startowała też inna zawodniczka AZS Akademii Tarnowskiej - Anna Brożek, która zajęła w kwalifikacjach siódmą lokatę, a w biegu ćwierćfinałowym o trzy dziesiąte sekundy przegrała z Patrycją Chudziak.

Z kolei Marcin Dzieński z AZS AT, zakwalifikował się do finałowej szesnastki z siódmym rezultatem (5.32 s). W fazie pucharowej zmierzył się z Gian Lucą Zodda. Wyścig zakończył się wygraną Włocha, ale przez problemy techniczne (jeden z chwytów został źle zamontowany), sędziowie nakazali powtórkę wszystkich biegów 1/8 finału. Tarnowianin wykorzystał szansę i awansował do czołowej ósemki. Nie przebił się jednak do strefy medalowej, drogę do niej zamknął mu późniejszy mistrz Europy, Włoch Ludovico Fossali. Dzieński uzyskał w tym biegu czas 6.24 s, a jego przeciwnik 5.07 s.