Jogging w upale – o tym pamiętaj
access_time 2024-07-31 11:40:00Na co uważać podczas biegania w wysokich temperaturach?
Bieganie w wysokich temperaturach może być bardzo pożyteczne, ale trzeba odpowiednio się do nich przygotować. Przede wszystkim warto pamiętać o indywidualnych uwarunkowaniach. Jeśli trenujesz już od lat, to prawdopodobnie potrafisz trafnie ocenić swoje możliwości i dopasować zarówno garderobę, jak i trasę, do panujących warunków. Dla nowicjuszy może się to okazać problematyczne – nawet krótki dystans po płaskim terenie potrafi być wycieńczający, gdy z nieba leje się żar.
Do biegania w upale lepiej przystosowane są ciała osób szczupłych i filigranowych. Nie muszą one dźwigać dodatkowego ciężaru, dzięki czemu serce może wydajniej pompować do wszystkich komórek krew, zawierającą drogocenny tlen. Nie oznacza to oczywiście, że osoby z nadwagą, a nawet otyłe, muszą rezygnować z aktywności w wysokich temperaturach – ruch jest niezbędnym elementem zdrowego stylu życia i osiągania bezpiecznego dla nas BMI. Osoby niedoświadczone, słabsze kondycyjne czy dociążone dodatkowymi kilogramami, powinny jednak rozważyć podczas upałów inny model treningu (np. minuta biegu naprzemiennie z minutą marszu).
Dobrym rozwiązaniem jest wybór pory biegania jak najbardziej sprzyjającej aktywności. Jeśli nie musisz, nie uprawiaj joggingu latem między 10:00 a 17:00 – czyli wówczas, gdy temperatury są najwyższe a promieniowanie UV najintensywniejsze. O wiele lepszą opcją jest wczesny poranek albo wieczór, w okolicach zmierzchu. Pamiętaj wówczas o odzieży z elementami odblaskowymi, którą znajdziesz tutaj: https://attiq.net/5-do-biegania.
Jak się ubrać na letni jogging?
Podczas letnich treningów odpowiedni ubiór ma szczególne znaczenie. To od niego zależy, czy bieg przebiegnie komfortowo i bezpiecznie. Przede wszystkim zwracaj uwagę na to, aby ciuchy były wygodne. Nie mogą one krępować ruchów, ale też nie powinny być zbyt luźne (to spowoduje dodatkowy opór powietrza i jeszcze bardziej utrudni i tak już niełatwą aktywność). Niedopuszczalny jest nadmierny ucisk, dlatego lepiej zrezygnować ze spodenek na ciasnej gumie albo koszulek z drapiącymi szwami.
Koszulka czy spodenki do letniego biegania muszą oddychać. Co to właściwie oznacza? Materiał, z jakiego zostały wykonane, nie powinien blokować swobodnej wymiany gazowej, zachodzącej (jak wszyscy doskonale pamiętamy z biologii) nie tylko przez nos czy usta, ale na całej powierzchni skóry. Dodatkowo takie ciuchy muszą radzić sobie z wilgocią. Pozostający na skórze pot zwiększa ryzyko powstawania otarć, a nawet infekcji bakteryjnych. Można wręcz nabawić się zapalenia gardła czy krtani, gdy najpierw się spocimy, a potem owieje nas chłodniejszy wiatr. To dlatego sportowa koszulka na lato musi odprowadzać wilgoć na zewnątrz.
Na lato wybieraj te ciuchy do biegania, których materiał zawiera filtr UV. Promienie słoneczne są nam co prawda potrzebne do syntezy witaminy D, ale jednocześnie niosą ryzyko uszkodzenia komórek na skutek wnikania w nie promieniowania ultrafioletowego, dlatego też nadmierna ekspozycja na słońce jest niewskazana.
Odzież do biegania idealną na lato, spełniającą wszystkie wymienione wytyczne, znajdziesz na stronie polskiego producenta: https://attiq.net/9-do-biegania.
Co warto mieć przy sobie podczas biegania latem?
Podczas letniej aktywności fizycznej nie należy przesadzać z ekwipunkiem, aby nie powodować dodatkowego, zbędnego obciążenia. Są jednak pewne akcesoria, które zdecydowanie ułatwią trening i sprawią, że będzie on bezpieczniejszy i przyjemniejszy.
Pamiętaj przede wszystkim o ochronie głowy. Świetnie sprawdzi się czapeczka z daszkiem, która dodatkowo osłoni oczy przed nadmiernym nasłonecznieniem. Opcjonalnie można również wykorzystać chustę lub komin, przy czym należy wybierać wyłącznie te modele, które posiadają filtr UV.
Nie zapominaj również o nawodnieniu – koniecznie miej przy sobie bidon z napojem izotonicznym lub wodą. Aby nie krępował on ruchów, warto zainwestować w pas biegowy (taki jak te dostępne tutaj: https://attiq.net/86-pasy-biegowe), w którym zmieścisz również telefon, pojemnik na słuchawki, klucze, a nawet złożone kijki biegowe.
pl / fot. attiq.net