Guzki na płucach lub kręgosłupie – sprawdź, co może być przyczyną
access_time 2024-05-20 13:01:00
W przeciwieństwie do guzów nabijanych podczas aktywności fizycznej czy drobnych wypadków, guzki powstałe na płucach lub kręgosłupie zwykle są objawem chorobowym, który powinien być zbadany przez specjalistów. Nie zawsze muszą oznaczać poważną chorobę, jednak ich wystąpienia nie wolno lekceważyć. Sprawdź, co może być przyczyną powstawania różnych guzków w organizmie!

Choć większości osób słowo „guzki” w odniesieniu do narządów człowieka od razu przywołuje na myśl chorobę nowotworową, tak naprawdę przyczyn powstawania guzków na płucach, kręgosłupie czy innych częściach ciała może być o wiele więcej. Czasem są efektem dawno przebytej infekcji lub zapalenia, lub świadczą o pewnych nieprawidłowościach, które można leczyć. W tym artykule szerzej omawiamy ten temat!

Co mogą oznaczać guzki na płucach?

Jedną z bardziej niepokojących diagnoz po badaniu RTG klatki piersiowej są guzki na płucach. Ich obecność nie jest zgodna z naturą, dlatego zwykle wskazują na choroby lub zaburzenia układu oddechowego. Pocieszający jest jednak fakt, że guzki na płucach nie zawsze muszą być objawem raka. Zdarza się, że ich przyczyną są choroby zakaźne, takie jak gruźlica, aspergiloza czy zakażenie kryptokokami. Występowanie guzków lub cieni w badaniu obrazowym płuc może też być spowodowane ropniem płuc lub infekcją.

Jeszcze inną przyczyną guzków na płucach może być sarkoidoza lub reumatoidalne zapalenie stawów. Niestety, nie można wykluczyć także nowotworu – zarówno w formie łagodnej, jak i złośliwej. Stwierdzenie tego wymaga jednak dodatkowych badań.

Guzki Schmorla, czyli guzki na kręgosłupie

Kolejnym przykładem guzków, które świadczą o nieprawidłowościach w ludzkim organizmie, są tak zwane guzki Schmorla. Zwykle powstają u osób młodych na skutek szybkiego wzrostu kręgosłupa, co prowadzi do wpychania się chrząstek krążków międzykręgowych w trzony kręgów. Jednak powstawaniu guzków Schmorla sprzyjają także niedobory witamin, zaburzenia tkanki łącznej czy ekstremalne obciążenia, spowodowane na przykład uprawianiem sportów wyczynowych.

Powiększone i bolące węzły chłonne – co mogą zwiastować? Sprawdź!

Inne guzy w obrębie kręgosłupa

Oprócz guzków Schmorla na kręgosłupie mogą pojawić się także innego rodzaju guzy. Takie narośla mogą mieć podłoże nowotworowe, ale dokładne rozróżnienie pomiędzy guzami łagodnymi a złośliwymi i przerzutami wymaga wykonania dokładnych badań. Guzy kręgosłupa najczęściej są zlokalizowane poza powłoką rdzenia kręgowego, dużo rzadziej wewnątrz tej powłoki, ale poza rdzeniem kręgowym, a w zaledwie 1% przypadków bezpośrednio na rdzeniu kręgowym. Najczęściej jednak nowotworowe guzy na kręgosłupie pojawiają się w formie przerzutów, na przykład raka piersi, prostaty, płuc, nerki czy chłoniaka.

Niezależnie od tego, z jakimi rodzajami guzów w organizmie zmaga się pacjent, niezbędne jest wykonanie dokładnych badań specjalistycznych i wdrożenie leczenia. W żadnym wypadku takich objawów nie wolno bagatelizować.

pl / fot. wylecz.to

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821