Rodzaje i funkcje opakowań oraz ich wpływ na środowisko
access_time 2024-04-11 10:30:00Rodzaje i funkcje opakowań
Wśród najpopularniejszych typów opakowań wyróżniamy oczywiście:
-
Plastikowe,
-
Papierowe,
-
Metalowe/Aluminiowe.
Każde z nich pełni inną funkcję w zależności od tego, z czego jest wykonane. Przykładowo, opakowania papierowe są wykorzystywane najczęściej do pakowania żywności, produktów higienicznych oraz artykułów biurowych. Są one biodegradowalne, co oznacza, że rozpadają się w naturalny sposób.
Jeśli chodzi o plastikowe rozwiązania, to są one lekkie, trwałe i odporne na uszkodzenia. Czyni je to oczywiście idealnym wyborem do pakowania produktów różnej maści, od żywności po produkty chemiczne. Nie zapominajmy o opakowaniach metalowych, które wykazują się odpornością na uszkodzenia i są wręcz idealne do przechowywania żywności, napojów oraz produktów chemicznych. Zdarza się, że da się je wielokrotnie otwierać i zamykać, co pozwala na wielokrotne wykorzystanie.
Wpływ opakowań na środowisko
W zależności od materiału, z którego opakowania zostały wykonane, mają one oczywiście różny wpływ na naszą planetę. Plastikowe opakowania są jednym z głównych źródeł zanieczyszczeń w środowisku naturalnym. Proces ich produkcji wymaga wykorzystania surowców kopalnych i zużywa dużo energii, a niektóre rodzaje plastiku mogą być trudne do recyklingu i zalegać setki lat w środowisku.
Produkcja papierowych rozwiązań wymaga sporych ilości wody i drewna, co prowadzi do wycinki lasów i utraty siedlisk zwierząt. Są one oczywiście dużo lepsze dla środowiska niż te plastikowe, zwłaszcza jeśli produkuje się je z materiałów pochodzących z odnawialnych źródeł, a później poddaje recyklingowi. Produkcja metalu wymaga dużych ilości energii i surowców naturalnych. Opakowania z metalu często poddaje się recyklingowi i przetwarza na nowe produkty.
Jeśli posiadacie firmę generującą odpady opakowaniowe (sprawdź tutaj), to warto skorzystać z opcji ich odbioru i utylizacji. Wystarczy telefonicznie umówić termin, a ZUOP zajmie się ich wywozem i pozbyciem się bez narażania planety na zanieczyszczenia.
pl / fot. zuop.com.pl