Czy laserowe wybielanie zębów jest bezpieczne? Przekonaj się!
access_time 2024-03-22 12:01:00
Piękne, równe i białe zęby są marzeniem większości ludzi dbających o swój wygląd. Efekt ten można uzyskać drogą leczenia ortodontycznego (w przypadku wad zgryzu) oraz za pomocą zabiegów stomatologii estetycznej. Czy tak popularne wybielanie zębów laserem jest jednak bezpieczne? Dowiesz się tego z artykułu poniżej!

Zdrowy, biały uśmiech jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy skonsultować się ze stomatologiem, który dobierze odpowiednie zabiegi. Wybielenie zębów laserowo pozwoli Ci o wiele tonów rozjaśnić swoje zęby, jednocześnie podnosząc Twoją pewność siebie. Jak wygląda ten zabieg, z jakim ryzykiem się wiąże i jak długoterminowo wpływa na kondycję zębów? Przekonaj się!

Jak wygląda laserowe wybielanie zębów?

Laserowe wybielanie zębów wykonuje się przy użyciu nowoczesnej lampy emitującej wiązki laserowe oraz specjalnego żelu organicznego. Po dokładnym zabezpieczeniu dziąseł i nałożeniu okularów ochronnych stomatolog aplikuje substancję wybielającą na zęby, a następnie naświetla ją lampą. Pod wpływem lasera dochodzi do aktywacji żelu i produkcji związków o działaniu wybielającym.

Procedurę wykonuje się trzykrotnie podczas jednej wizyty, która trwa około 45 minut. Efekt białych zębów utrzymuje się do 2 lat, jeśli pacjent przestrzega zaleceń stomatologa (np. rezygnuje z palenia papierosów, dba o higienę jamy ustnej, stosuje się do białej diety w pierwszym okresie po zabiegu).

Czy laserowe wybielenie zębów jest bezpieczne?

Laserowe wybielanie zębów wykonane przez doświadczonego i umiejętnego specjalistę jest:

  • efektywne – można uzyskać poprawę do 10 odcieni na próbniku barw;

  • bezpieczne – nie odnotowano szkodliwego wpływu na morfologię powierzchni zębów nawet po 40 minutach nieprzerwanego kontaktu lasera czy żelu z zębami. Zabieg nie osłabia zębów i nie niszczy szkliwa.

Co więcej – laserowe wybielenie zębów uznawane jest za jedną z bezpieczniejszych metod pozwalających uzyskać efekt pięknego, białego i zdrowego uśmiechu. Nadaje się również dla osób z wrażliwymi zębami. Należy pamiętać, że każde profesjonalne wybielanie zębów – odpowiednio przeprowadzone i wykonane na zdrowych, niezmienionych chorobowo zębach – będzie bezpieczne. W przeciwieństwie do domowych metod cieszących się tak dużą popularnością takich jak np. nacieranie szkliwa cytryną, co może doprowadzić do kwasowej erozji szkliwa, nadwrażliwości i podrażnienia dziąseł.

Laserowe wybielenie zębów – przeciwwskazania

Laserowe wybielanie zębów nie jest zalecane w następujących przypadkach:

  • ciąża i okres karmienia piersią;

  • uczulenie na składniki żelu wybielającego;

  • choroby zębów, np. próchnica, kamień nazębny, zapalenie miazgi zęba;

  • przyjmowanie leków lub substancji fotouczulających.

Prawidłowo wykonany zabieg nie wiąże się z ryzykiem skutków ubocznych, choć niektórzy pacjenci zgłaszają przemijającą nadwrażliwość zębów, zwłaszcza na zimne pokarmy. Dolegliwość ustępuje samoistnie po kilku dniach. Trwałych działań niepożądanych nie odnotowano.

pl / fot. orto-smile.pl

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821