Do jakich krajów można dojechać pociągiem?
access_time 2024-02-23 10:30:00
Różnego rodzaju transport od początku swojego istnienia odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu naszej cywilizacji. Wraz z rozwojem zarówno transportu towarów, jak i ludzi stało się dostępne podróżowanie w najdalsze zakątki świata. Od dziesięcioleci ogromne znaczenie ma w tej dziedzinie kolej. Ciągle rozbudowująca się infrastruktura i nowe połączenia sprzyjają możliwości dostania się nawet w najdalsze rejony położone na danym kontynencie.

Podróż koleją – korzystna alternatywa dla innych środków transportu

Jeszcze kilkanaście lat temu podróż pociągiem była pomijanym rozwiązaniem w sytuacji wyjazdu za granicę. Ograniczona liczba dostępnych połączeń i niezbyt nowoczesny tabor powodowały niechęć do tego sposobu przemieszczania się. Zdecydowana większość podróżnych wybierała transport lotniczy bądź drogowy, np. samochód, bus lub autokar. Jednak ostatnie lata to wzrost znaczenia kolei wśród osób, które regularnie lub sporadycznie wyjeżdżają w różnych celach. Jako plus tego rodzaju transportu można na pewno wskazać większy i cięższy bagaż, który można ze sobą zabrać. Ma to znaczenie, jeśli porównujemy przejazd pociągiem z połączeniami lotniczymi. Ponadto podczas korzystania z usług kolei nie trzeba pamiętać np. o odprawach przed wylotem. Kolejną przewagą, dla wielu osób niezwykle istotną, kolei nad podróżą samolotem lub transportem drogowym jest koszt przejazdu. Bilety kolejowe mogą być znacznie tańsze od biletów lotniczych albo autokarowych.


Pociągi międzynarodowe – bezpośrednie połączenia kolejowe z Polski do dużych miast sąsiednich państw

Pociągi międzynarodowe to środek transportu, który jest coraz popularniejszy wśród podróżnych z naszego kraju. Od pewnego czasu Polska sukcesywnie rozbudowuje ofertę atrakcyjnych połączeń oraz remontuje infrastrukturę kolejową. Dzięki temu chcąc wybrać się w podróż do największych miast sąsiednich państw, nie natrafimy na trudności. Niestety, obecnie nie jesteśmy w stanie dojechać bezpośrednio do innych, odleglejszych krajów. W takich przypadkach przesiadka będzie nieunikniona. Jednak bardzo dobrze rozwinięta sieć europejskich kolei pozwoli nam bezpiecznie i szybko dotrzeć w upragnione miejsca. Gdzie w takim razie mamy możliwość dojechać bezpośrednio dzięki polskim przewoźnikom?

Czechy

Bliskim geograficznie krajem, do którego możemy dojechać łatwo z Polski, są Czechy. Możemy wybrać się w podróż m.in. do Ostrawy, Pardubic, Ołomuńca i oczywiście Pragi. W zależności od regionu, z którego zamierzamy wyjechać, mamy do dyspozycji kilku przewoźników, którzy realizują połączenia z naszym południowym sąsiadem.

Niemcy

Kolejnym zagranicznym miejscem, do którego możemy się udać, korzystając z krajowych przewoźników, są Niemcy. Do naszych zachodnich sąsiadów dostaniemy się bez większych problemów. Połączenia ze stolicą tego kraju – Berlinem – są bardzo dobre. Oczywiście to nie jest jedyne miasto, do którego możemy dojechać polskimi kolejami. Frankfurt nad Odrą, Lubeka czy Görlitz to tylko niektóre z możliwości.

Austria

Jeszcze innym ciekawym celem podróży może być kraj położony nieco dalej, ale wciąż w zasięgu połączeń kolejowych z Polski, czyli Austria. W tym przypadku nie mamy tak bogatej oferty połączeń, tak jak to ma miejsce w dwóch wyżej wymienionych propozycjach. Kierunki, które bezpośrednio obsługiwane są z naszego kraju, to Wiedeń i Graz.

Budapeszt

Ostatnim z naszej listy (ale nie z możliwych) kierunków międzynarodowych są Węgry ze swoją stolicą, czyli Budapesztem. To piękne i malownicze miasto co roku przyciąga setki tysięcy turystów, w tym też oczywiście z Polski. Dzięki bezpośredniemu połączeniu możemy w szybki i wygodny sposób dostać się do stolicy Węgier, by podziwiać jej infrastrukturę i poznać fascynującą historię.


Podsumowanie

Pociągi międzynarodowe, z których można skorzystać w ramach polskiej sieci kolejowej, umożliwiają bezproblemowy, wygodny i przystępny cenowo dojazd do najważniejszych zagranicznych miast. Wyżej wymienione kierunki to tylko kilka przykładów. Polscy przewoźnicy oferują znacznie więcej połączeń międzynarodowych, które warto sprawdzić.

pl / fot. freepik.com

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821