Pomysł na weekend
access_time 2023-09-28 05:36:00
Nie masz żadnych planów na weekend? Zastanawiasz się, co ciekawego dzieje się w mieście i okolicach? Przygotowaliśmy dla Ciebie przegląd nadchodzących imprez i wydarzeń.

Piątek:

 • Dzień Babiego Lata, czyli piknik rodzinny na tarnowskich błoniach (tereny za parkiem Strzeleckim od ulicy Romanowicza). W programie m.in. występy artystyczne zespołów „To Aida”, „Siemaszki” oraz „Przyjaciele” i wspólne śpiewanie przy ognisku. Od godz. 15 spróbować będzie można bezpłatnych kiełbasek, przysmaków z kuchni polowej i jesiennej herbaty. Nie zabraknie też tradycyjnych warsztatów koralowych, warsztatów eko i zero waste. Będzie można spędzić czas z Pasażem Odkryć, a także zagrać w megaplanszówkę i wziąć udział w grach i konkursach z nagrodami. Ponadto odbędzie się zbiórka firanek w ramach kampanii ekologicznej „Worki Sztuki”. Dzień Babiego Lata będzie równocześnie zakończeniem obchodów Tarnowskiego Tygodnia Seniorów - w ramach akcji „Seniorzy mieszkańcom” zaplanowano pokazy, zabawy i wielopokoleniową integrację. Impreza rozpocznie się o godz. 15. Wstęp wolny.
 • Pokaz mody kolekcji „Back to jeans” uczniów Szkoły Szczepanika. Plac przed Multimedialnym Centrum Artystycznym przy ul. Wałowej w Tarnowie. Na miejscu będzie można też zobaczyć wystawę prac fotograficznych uczniów Szkoły Szczepanika. Początek godz. 15. Wstęp wolny.
 • XXVII Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia. Na dużej scenie Teatru im. L. Solskiego zaprezentowany zostanie spektakl “Cud” Larsa Albauma i Dietmara Jacobsa w reż. Grzegorza Wiśniewskiego z Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu. Zaplanowano dwa pokazy - o godz. 16.30 i 20. Bilet: 60 zł.
 • Małopolska Noc Naukowców w Tarnowie. W programie m.in. wykłady, prezentacje, warsztaty, gry i quizy przygotowane przez poszczególne katedry, ale też propozycje Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Wojsk Obrony Terytorialnej, Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie oraz Zakładów Mechanicznych „Tarnów” S.A. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, ale na część z nich obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Szczegółowy program znajdziesz tutaj. Oficjalne otwarcie w Akademii Tarnowskiej o godz. 16.45.
 • Spotkanie ze Zbigniewem Zamachowskim - aktorem filmowym, teatralnym i dubbingowym, lektorem, piosenkarzem. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku, godz. 18.30. Wstęp wolny.
 • Koncert Pablopavo i Ludziki. Zespół zaprezentuje przekrojowy materiał z różnych etapów swojej twórczości. Piwnice TCK, godz. 19. Bilety: 79 zł.

Sobota:

 • Centrum Sportów Spokojna w Tarnowie świętuje 10-lecie. Z tej okazji zaprasza na dzień otwarty. Będzie można bezpłatnie wynająć korty do tenisa, squasha, badmintona, padla i tenisa stołowego - wraz ze sprzętem. Można zarezerwować maksymalnie jedną godzinę. Szczegóły na stronie squashtarnow.pl. Centrum jest czynne w godz. 9 - 17.
 • Darmowa wycieczka złotym enomeleksem. O godzinie 9 elektryczny pojazd ruszy spod tarnowskiego dworca i pojedzie w kierunku gminy Ryglice. Tam przewodnicy pokażą turystom zabytkowe miejsca, m.in. Spichlerz Dworski, a także okoliczne winnice. Podczas wyjazdu możliwe będą odpłatne degustacje. Wyjazd trwać ma około 4 godziny. Obowiązują zapisy mailowe pod adresem meleks@lot.tarnow.pl. W treści maila należy wskazać konkretny dzień i godzinę, a także liczbę osób (maksymalnie 2 osoby pełnoletnie). O zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń. Wycieczki będą realizowane już tylko 30 września i 1 października.
 • VII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej „Sacra Ecclesiae Cantio - Tarnów 2023”. W festiwalu weźmie udział 13 chórów z Mielca, Krakowa, Dębna, Pleśnej, Rzeszowa, Łącka, Józefowa koło Warszawy, Bystrej Podhalańskiej, Janowic, Powroźnika, Stróż i Tarnowa. Przesłuchania konkursowe odbędą się w godz. 9.30 - 13 w kościele Matki Bożej Fatimskiej przy al. Matki Bożej Fatimskiej. Koncert laureatów odbędzie się o godz. 19.15 w bazylice katedralnej. Poprzedzi go, rozpoczynająca się o godz. 18, uroczysta msza św. w tarnowskiej katedrze pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego, Andrzeja Jeża. Podczas niej śpiewy wykonają wspólnie wszystkie chóry biorące udział w festiwalu. Połączonymi siłami około 350 chórzystów dyrygował będzie ks. Grzegorz Piekarz, a na organach zagra Sławomir Barszcz. Wstęp wolny.
 • Tarnowski Dzień Miejskiego Ogrodnika. Rozdanych zostanie kilkaset sadzonek ziół oraz nasion kwiatów. Nie zabraknie porad ogrodniczych w wykonaniu fachowców z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie oraz darmowej wymiany roślin. Do wygrania będzie natomiast pojemnik na biokompostownik. Park Strzelecki przy BWA, początek o godz. 10. Wstęp wolny.
 • V liga piłki nożnej mężczyzn - Metal Tarnów kontra Unia II Tarnów. Boisko przy ul. Warsztatowej, godz. 12. Wstęp wolny.
 • II Święto Gęsi w Biskupicach Radłowskich. W programie: Festiwal Piosenki o Gęsi, koncert zespołu regionalnego "Biskupianie", występy dzieci i biesiada z tańcami. Dom Kultury w Biskupicach Radłowskich, godz. 15. Wstęp wolny.
 • W sobotę 30 września oraz w niedzielę 1 października złotym meleksem można zwiedzić Tarnów. Wyjazd z rynku (obok TCI) o godzinie 16. Na wycieczkę trzeba zarezerwować sobie 2 godziny. Na przejazdy nie obowiązują wcześniejsze zapisy - od godziny 15.30 w biurze TCI wydawane będą bezpłatne bilety.
 • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej. W Sali Lustrzanej w Tarnowie wystąpi Eduard Napravnik Trio (Czechy) w składzie: Maria Ericsson - skrzypce, Ondřej Cibulka - wiolonczela, Slavek Grokhovski - fortepian. W programie: Antonin Dvořák, Josef Suk, Eduard Nápravník. Początek godz. 18. Wstęp wolny.
 • Koncert Katarzyny Groniec "Konstelacje" w ramach XXVII Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia. Teatr im. L. Solskiego (Duża Scena) godz. 18. Bilety: 70 zł.
 • Koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Orkiestrę poprowadzi Maestro Paweł Przytocki, a jako solista wystąpi młody, utalentowany skrzypek, uczestnik Konkursu H. Wieniawskiego, a także wieloletni reprezentant programów prowadzonych przez Centrum - Wojciech Niedziółka. Podczas koncertu z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki w sposób szczególny wybrzmi muzyka polska - I Koncert skrzypcowy fis-moll H. Wieniawskiego oraz II Symfonia „Elegijna” Z. Noskowskiego. Godz. 18, bilety od 25 zł.
 • Święto Ulicy Żydowskiej – Galicjaner Sztetl. W koncercie pod bimą wystąpi Mojše Band. Początek o godz. 19. Wstęp wolny.
 • Koncert zespołu Stare Dobre Małżeństwo, Centrum Sztuki Mościce, godz. 19. Bilety: 90 zł (normalny), 80 zł (ulgowy). Koncert poprzedzi gala Małopolskiej Nagrody Poetyckiej „Źródło” (godz. 17).
 • Koncert zespołu Ferment i Rafała Rzeźnikiewicza w Stowarzyszeniu Przepraszam w Tarnowie. Początek godz. 19. Wstęp: 20 zł.

Niedziela:

 • Bazar na Starówce, plac targowy "Burek", godz. 9-13.
 • Jubileusz 20-lecia Tarnowskiego Oddziału Jazdy im. 5. Pułku Strzelców Konnych. Wydarzenie rozpocznie się na terenie Stadniny Koni w Klikowej. O godz. 10.40 nastąpi tam podniesienie na maszt proporca 5. Pułku Strzelców Konnych. Następnym punktem programu będzie przemarsz szwadronu kawalerii ulicami miasta na rynek. Tam w samo południe rozpoczną się główne uroczystości. Na godz. 13 zaplanowano natomiast defiladę przed Grobem Nieznanego Żołnierza, po zakończeniu której rozpocznie się przemarsz szwadronu kawalerii do Stadniny Koni w Klikowej. O godz. 15 rozpocznie się tam msza polowa, po której będą miały miejsce pokaz szarży kawaleryjskiej oraz pogoń za lisem. Zwieńczeniem uroczystości będzie ognisko myśliwskie o godz. 17. Wstęp wolny.
 • Święto Kowala i otwarcie Winnicy Kowalówka. W programie: degustacja win, serów i produktów regionalnych prelekcja sommeliera, konkurs i występ zespołu ludowego W kuźni u Kowala. Winnica Kowalówka w Kowalowej, początek godz. 14. Wstęp wolny.
 • Spacer po Grabówce. Zbiórka o godzinie 15.30 na ul. Słonecznej przy cmentarzu żydowskim. Uczestnicy spaceru przejdą ulicami: Widok, Krupniczą, Garbarską i Spadzistą. Skierują się także ulicami Jasną, Skowronków oraz Do Prochowni. Spacer poprowadzi Barbara Poręba, historyczka i mieszkanka Grabówki.
 • V liga piłki nożnej mężczyzn - MKS Tarnovia zmierzy się z Sokołem Słopnice. Boisko przy ul. ul. Bandrowskiego, początek godz. 16.
 • Gala finałowa i ogłoszenie laureatów XXVII Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia. Poprzedzi ją kameralny spektakl na dwóch aktorów "Niespodziewany powrót" Serge'a Kribusa  z Teatru IMKA. Teatr im. L. Solskiego, godz. 17. Bilet: 140 zł (wyprzedane).
 • W Centrum Sztuki Mościce swoje 20-lecie działalności będzie świętował chór Gos.pl - pierwszy i jedyny chór w Tarnowie i regionie, specjalizujący się w wykonywaniu muzyki gospel. Powstał z inicjatywy Bartłomieja Szułakiewicza, Moniki i Tomasza Steców oraz ks. Pawła Cyza z Kongregacji Oratorium Św. Filipa Neri. Jest wielopokoleniowym kolażem talentów i głosów, który skupia blisko 40 pasjonatów wspólnego śpiewania. Podczas koncertu zaprezentuje utwory muzyki gospel, które wykonywał na przestrzeni dwudziestu lat swojej pracy artystycznej oraz nowe utwory przygotowane pod kierunkiem gościa specjalnego koncertu – Elaine Simpson: brytyjskiej wokalistki, dyrygentki oraz instruktorki muzyki gospel. Początek godz. 17. Bilety: 50 zł (normalny), 40 zł (ulgowy, pufy).
 • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej. W koncercie "Motywy żydowskie w muzyce świata" wystąpi Szaweł Lipski Klezmer Quartet w składzie: Szaweł Lipski - fortepian, Przemek Skałuba - klarnet, Grzegorz Gadziomski - skrzypce, Rafał Grząk - akordeon i Dariusz Wójcik - śpiew. Sala Lustrzana w Tarnowie, godz. 18. Wstęp wolny.

Dodatkowo w dniach od 29 września do 1 października po raz dziesiąty w całej Polsce odbędzie się „Weekend seniora z kulturą” - akcja zainicjowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, której celem jest zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. W tegorocznej edycji weźmie udział ponad 500 instytucji z całego kraju. Włączyły się w nią również m.in. Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie i Muzeum Okręgowe w Tarnowie. BWA zaprasza do swojego oddziału na dworcu PKP na wystawę „Szancer, wyobraź sobie” oraz oprowadzanie dla seniorów. Wystawa czynna będzie przez wszystkie trzy dni trwania akcji w godz. 9-17. Dodatkowe oprowadzanie dla seniorów odbędzie się w niedzielę o godz. 15. Z kolei Muzeum Okręgowe od piątku do niedzieli oferuje dla seniorów bezpłatny wstęp do wszystkich swoich oddziałów.

ac / fot. archiwum

Które wydarzenie zapowiada się najciekawiej?

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821