W Tarnowie otwarto nową jednostkę Służby Więziennej. "Rywalizowaliśmy o to z Rzeszowem, Kielcami i Krakowem"
access_time 2023-09-28 14:33:00
W czwartek (28 września) w Tarnowie uroczyście otwarto siedzibę Wydziału Zamiejscowego Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej. Placówka będzie odpowiadać za wykrywanie przestępstw popełnianych za murami więzienia. "To ważny dzień dla tych, którzy dbają o rozwój Tarnowa" - mówił wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

- To ważny dzień dla Służby Więziennej, szczególnie dla Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej - tej nowej specsłużby, która od roku funkcjonuje w warunkach Polski penitencjarnej, ale myślę też, że to jest ważny dzień dla tych, którzy dbają o rozwój Tarnowa, tych którzy dbają o to, żeby Tarnów nie był jakimś "byłym miastem wojewódzkim", jak to niektórzy czasem mają w swojej mentalności powtarzać. To dzisiejsze wydarzenie podkreśla, że Tarnów jest bardzo ważnym miastem na mapie województwa małopolskiego oraz dla Polski, i bardzo dziękuję - w pierwszej kolejności parlamentarzystom - Piotrowi Sakowi jako przewodniczącemu sejmowej Komisji Kodyfikacyjnej i Norbertowi Kaczmarczykowi za tę inicjatywę i to ciągłe chodzenie za sprawami Tarnowa - mówił wiceminister sprawiedliwości Michał Woś podczas otwarcia siedziby Wydziału Zamiejscowego Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej w Tarnowie.

Tarnowski wydział będzie obejmował nie tylko województwo małopolskie, ale także podkarpackie, świętokrzyskie i lubelskie. - Jestem pewien, że to przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa nie tylko za murami więzień, ale w całym regionie - stwierdził Woś.

- Dzisiaj otwiera się nowy rozdział tarnowskiego systemu penitencjarnego, podnoszona jest ranga naszego więzienia, naszego okręgu, bo nie ulega wątpliwości, że to nie była prosta i oczywista decyzja. Rywalizowaliśmy z Rzeszowem, Kielcami i Krakowem, ale ostatecznie zapadła decyzja, żeby jednak tu w Tarnowie wesprzeć system penitencjarny. To bardzo dobra decyzja, bo wiemy że przez lata Tarnów wyzionął ducha administracyjnego, gospodarczego, z uwagi na tę chorobę transformacyjną bardzo podupadł, wiele instytucji odpłynęło i nigdy nie wróciło, ale te ostatnie lata pokazują, że można znaleźć magnes, który pozwala przywracać instytucje albo tworzyć nowe - powiedział poseł Piotr Sak.

Szef Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej, płk Zbyszko Nowak zaznaczył, że do służby w tarnowskiej jednostce dołączyli nie tylko funkcjonariusze Służby Więziennej, ale też innych służb.

- Jest to konglomerat bardzo istotny ze względu na to, że funkcjonariusze Służby Więziennej posiadają unikatowe kompetencje i wiedzę, jaka jest potrzebna do działania na terenie zamkniętym, a w zestawieniu z funkcjonariuszami z doświadczeniem operacyjnym wszystko to możemy przekuć w sukces - powiedział. Dodał również, że nowy wydział ma już na swoim koncie pierwsze sukcesy. W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze zlikwidowali kanał przerzutowy bezpośrednio do więzienia w Dębicy.

A. Cichy / fot. archiwum

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821