Most na Dunajcu w Wierzchosławicach już po próbach obciążeniowych. Kiedy zostanie otwarty?
access_time 2023-09-27 16:48:00
Dobiega końca budowa mostu na Dunajcu w Wierzchosławicach, który pozwoli kierowcom szybko dostać się z autostrady A4 do Tarnowa i okolic. Inwestycja ma być oddana do użytku pod koniec roku. Jej wartość to 167 mln, z czego ponad 144 mln zł pochodzi ze środków unijnych.

W środę 27 września odbyły się w próby obciążeniowe nowego mostu na Dunajcu w Wierzchosławicach, który powstał w pobliżu oddanej do użytku w ubiegłym roku przeprawy w Ostrowie. Na konstrukcję wjechały ciężarówki o łącznej masie 400 ton, a specjalne czujniki badały każde drgnięcie.

- To przełomowy moment. Próby obciążeniowe przeprawy mostowej na Dunajcu to taki moment, kiedy będzie już tylko dobrze. Finisz jest bliski, wszystko wskazuje na to, że konstrukcja jest dobrze wykonana i łącznie z połączeniem komunikacyjnym do strefy aktywności gospodarczej jest inwestycją, na którą czekali wszyscy mieszkańcy Tarnowa oraz przedsiębiorcy, którzy chcą inwestować w strefie - mówi Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Jest to najdłuższy most w Małopolsce i jeden z najdłuższych w kraju. Ma ponad 800 metrów długości, ponadto posiada najdłuższe przęsło mierzące aż 185 metrów. Przeprawa połączy zachodnią część Tarnowa z węzłem autostradowym Tarnów-Mościce. Prace przy moście zmierzają już ku końcowi i według zapewnień Zarządu Dróg Wojewódzkich ma być oddany do użytku pod koniec roku.

Łączna wartość inwestycji to prawie 167 mln, z czego ponad 144 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Część środków pochodzi też z dotacji celowej udzielonej przez: miasto Tarnów - 6 mln zł, powiat tarnowski - 1 mln zł i gminę Wierzchosławice - 100 tys zł.

A. Cichy / fot. źródło UMWM

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821