Nowa książka ks. prof. Michała Hellera
access_time 2023-05-30 10:16:00
W maju nakładem wydawnictwa Copernicus Center Press ukazała się najnowsza książka ks. prof. Michała Hellera "Teoria Względności Mikołaja Kopernika".

"Książka ta spina dwie Kopernikowskie rocznice. W 1973 roku świat na­uki obchodził pięćsetną rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. To wy­darzenie skłoniło mnie wówczas, by się bliżej zająć jego dziełem. Tym bardziej, że w tamtym okresie żywo interesowałem się filozofią nauki i już wtedy zdawałem sobie sprawę z tego, że filozofia nauki uprawiana w oderwaniu od historii nauki jest trochę sztuką dla sztuki. Dziś, po pięć­dziesięciu latach, świat znowu obchodzi, tym razem pięćset pięćdziesiątą rocznicę urodzin Kopernika, trudno byłoby więc nie zajrzeć do moich elaboratów z dawnych lat. Właściwie przez cały okres między tymi rocz­nicami Kopernik był obecny w moich zainteresowaniach: filozofia na­uki, teoria względności i kosmologia relatywistyczna, dzieje idei względ­ności. Od zawsze uważałem, a w miarę upływania czasu coraz bardziej utwierdzałem się w tym przekonaniu, że łączenie nauki i jej historii bar­dzo wzbogaca obie te dyscypliny. Oczywiście ideą przewodnią, łączącą wszystko w jedną, rozwijającą się w czasie, strukturę, była idea względ­ności. To właśnie tę strukturę nazwałem obecnie „teorią względności Mikołaja Kopernika”. Aby ją opisać, wystarczyło zebrać swoje dawniej­sze artykuły, odświeżyć przemyślenia, poprawić błędy i niedociągnięcia oraz dopisać to, czego brakowało, lub co w międzyczasie narosło. W ten sposób powstała ta książka" - tak o "Teorii względności Mikołaja Kopernika" pisze ks. prof. Michał Heller.

Ks. prof. Michał Heller to wybitny uczony, kosmolog, filozof i teolog. Jest m.in. pracownikiem Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego i członkiem Papieskiej Akademii Nauk. Jego starania na rzecz nauki i wiary doceniła kapituła Nagrody Templetona. W 2008 r. został pierwszym Polakiem, któremu przyznano tę nagrodę oraz czek w wysokości 1,6 mln dolarów. Pieniądze te przeznaczył na utworzenie Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. Jest popularyzatorem nauki i autorem licznym książek poruszających tematykę fizyki, filozofii i wiary. Poza wspomnianą Nagrodą Templetona, ks. Michał Heller otrzymał m.in. Order Orła Białego, Złoty Krzyż Zasługi i Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Posiada też liczne tytuły doktora honoris causa.

Przypomnijmy, że w 2023 r. przypada 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika oraz 480. rocznica jego śmierci. Senat Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił ten rok Rokiem Kopernika. Z tej okazji w Polsce organizowany jest Światowy Kongres Kopernikański. Kilka dni temu zakończyła się jego krakowska część. Zainaugurował ją nie kto inny, jak ks. prof. Michał Heller wykładem „Teoria względności Mikołaja Kopernika" (na zdj.). Spotkania z udziałem najwybitniejszych uczonych kontynuowane będą w Olsztynie w dniach 21-24 czerwca oraz w Toruniu (12-15 września).

ac / fot. archiwum UMWM

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821