800 plus, darmowe leki i autostrady. PiS rozpoczyna festiwal wyborczych obietnic
access_time 2023-05-22 18:03:00
PiS obiecuje 800 plus, darmowe leki dla seniorów i dzieci oraz bezpłatne autostrady. "Chcemy zapewniać, że to są konkrety, mimo narracji opozycji" - przekonywała w Tarnowie posłanka Anna Pieczarka.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej politycy PiS z regionu tarnowskiego odwoływali się do niedawnej przedwyborczej konwencji "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości", w trakcie której prezes Jarosław Kaczyński ogłosił, że od nowego roku świadczenie wychowawcze 500 plus zostanie podniesione do 800 zł, wprowadzone zostaną bezpłatne leki dla osób od 65. roku życia i dla młodzieży do 18. roku życia, natomiast opłaty za autostrady zostaną zniesione.

- Bardzo się z tego cieszymy. Jak wiemy, jesteśmy w czasie, kiedy ta inflacja u nas jest jeszcze troszeczkę większa, ale mamy już też badania analityków, które wyraźnie wskazują, że pod koniec tego roku inflacja będzie jednocyfrowa. Stąd też chcemy być wiarygodni i zapowiadamy, że wprowadzenie kwoty 800 zł miałoby miejsce od stycznia przyszłego roku - mówiła posłanka Anna Pieczarka.

To dopiero początek obietnic, dzięki którym partia chce wygrać wybory. - To są pierwsze propozycje. Niebawem będą odbywały się kolejne konwencje - w czerwcu i we wrześniu. Wtedy będziemy przedstawiać kolejne propozycje dla Polaków - oznajmiła posłanka Józefa Szczurek-Żelazko. Dodała, że PiS w przeciwieństwie do PO jest formacją wiarygodną, która realizuje zapowiadane programy.

- Żeby pokazać, jak wiarygodną formacją jest Platforma Obywatelska przypomnę, że nie tak dawno Donald Tusk obrażał Polaków, którzy otrzymują 500 plus, obrażał polskie rodziny i dzieci, a kilka dni po naszej konwencji wyszedł z propozycją, aby 800 plus obowiązywało już od 1 czerwca tego roku - mówiła. Posłanka przekonywała też, że program 500 plus poprawił sytuację polskich rodzin i zlikwidował biedę. - Często zarzuca się nam, że nie spowodował wzrostu ilości urodzeń. Przypomnę jednak, że żyjemy w bardzo trudnych czasach, gdy mamy do czynienia z pandemią, wojną na Ukrainie, zmienia się też sposób funkcjonowania polskich rodzin. Gdybyśmy nie  wprowadzili 500 plus to prawdopodobnie tych urodzeń byłoby jeszcze mniej - stwierdziła Szczurek-Żelazko.

Nie zabrakło tez komentarzy na temat nowego pomysłu lidera PO Donalda Tuska, który niedawno zaproponował, by kwota wolna od podatku wzrosła z obecnych 30 tys. zł rocznie do 60 tys. zł rocznie. Według wicestarosty tarnowskiego Jacka Hudymy, Tarnów by na tym stracił. - Wielu samorządowców związanych z obecną opozycją ogromnie lamentuje, m.in. nasz prezydent Tarnowa w związku ze spadkiem dochodów z PIT-u. Warto zadać panu prezydentowi pytanie, czy jeżeli zwiększymy kwotę wolną od podatku do 60 tysięcy złotych, to te PIT-y się zwiększą czy zmniejszą? Mnie się wydaje, że zmniejszą się - powiedział Jacek Hudyma.

ac / fot. T. Schenk

Czy 800 plus, darmowe leki, bezpłatne autostrady i inne obietnice pomogą PiS wygrać wybory?

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821