250 mln zł z NFOŚ na budowę spalarni MPEC w Tarnowie. Jest jeden kluczowy warunek
access_time 2023-03-23 15:33:00
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Tarnowie otrzymało dofinansowanie i pożyczkę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę spalarni w mieście. Instalacja ma powstać na Piaskówce. Inwestycja jednak nie ruszy, dopóki nie uzyska prawomocnej decyzji środowiskowej, a tej wciąż nie ma. Zgodnie z podpisaną umową, MPEC musi ją zdobyć w ciągu roku.

W czwartek w siedzibie tarnowskiego magistratu przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska podpisali umowę dotyczącą dofinansowania budowy spalarni odpadów w Tarnowie. Przyznana została bezzwrotna dotacja w wysokości 75 mln zł oraz 175 mln zł niskoprocentowej pożyczki. Budowa jednak nie ruszy, jeśli MPEC nie otrzyma prawomocnej decyzji środowiskowej dla tej inwestycji.

- Szacowane nakłady na tę inwestycję to 250 mln zł. Uzyskaliśmy 75 mln zł dotacji bezzwrotnej, natomiast 175 mln to jest pożyczka z preferencyjnym oprocentowaniem. To są bardzo dobre źródła finansowania w obecnych czasach i w tej chwili pozostaje tylko oczekiwać, że otrzymamy decyzję środowiskową. Procedura jest prowadzona, myślę że w sposób dość szybki i mamy nadzieję, że ta decyzja jak najszybciej zostanie wydana. W umowie mamy wpisany warunek, że w ciągu roku od podpisania umowy musimy uzyskać decyzję ostateczną. Uważam, że szanse na to są bardzo duże, ponieważ ta decyzja przeszła już drogę sądową, więc myślę, że strony protestujące nic nowego nie wymyślą, żeby można było to cofnąć - mówił podczas konferencji prasowej Tadeusz Sieńczak, prezes MPEC.

MPEC złożyło wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla spalarni do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska jeszcze w 2017 roku. Dokument został wydany w czerwcu 2018 roku, ale od tej decyzji odwołało się Towarzystwo na rzecz Ziemi i po przejściu przez kilka instancji została ona uchylona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w czerwcu 2021 roku. MPEC miało uzupełnić dokumenty i wykonało zalecenie, jednak po zapoznaniu się w GDOŚ z nową dokumentacją orzeczono, że raport oddziaływania instalacji na środowisko musi ponownie przejść konsultacje społeczne i dopiero wówczas decyzja środowiskowa ponownie zostanie wydana.

- To bardzo oczekiwana inwestycja. Przypomnę założenia, 40 tys. ton paliwa, które jest stworzone przez samych mieszkańców będzie ostatecznie zutylizowane w sposób bezpieczny, natomiast uzysk energetyczny będzie na tyle duży, że stabilność całego systemu w mieście będzie wyższa niż do tej pory - mówi prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.

Spalarnia ma powstać na Piaskówce, przy ul. Spokojnej. Ma być nowoczesną i bezpieczną dla zdrowia i środowiska elektrociepłownią, w której produkowane będzie ciepło i energia elektryczna, w całości przeznaczone na potrzeby mieszkańców. Po jej uruchomieniu ponad 30 proc. ciepła docierającego do mieszkań w Tarnowie miałoby powstawać w efekcie spalania odpadów.

Przypomnijmy, że do budowy spalarni w Tarnowie przymierza się również Grupa Azoty. Inwestycja miałaby powstać na terenie spółki, a jej udziałowcami byłyby samorządy zrzeszone w Klastrze Energii Zielony Pierścień Tarnowa. Szczegóły i finansowanie zadania wciąż nie są jednak znane, niemniej według posłanki Anny Pieczarki z PiS budowa tej spalarni to perspektywa najbliższego roku.

A. Cichy / fot. T. Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821