Zmanipulowana przez oszustów seniorka z Wojnicza straciła 60 tys. zł
access_time 2023-02-08 08:56:00
Pomimo licznych apeli policji i kampanii społecznych, seniorzy nadal padają ofiarami telefonicznych naciągaczy. Kilka dni temu 73-letnia mieszkanka Wojnicza uwierzyła w wymyśloną przez oszustów opowieść. Przekonana, że pomaga córce, przekazała obcemu mężczyźnie 60 tysięcy złotych.

Do oszustwa doszło w sobotę 4 lutego w Wojniczu po godzinie 13. Do jednej z mieszkanek miasteczka zadzwoniła na telefon stacjonarny kobieta, przedstawiając się jako jej córka, która w rzeczywistości mieszka kilkaset kilometrów od domu rodzinnego. Rozmówczyni poinformowała 73-latkę, że przebywa w szpitalu i pilnie potrzebuje 60 tys. zł.

- Kobieta była zrozpaczona, płacząc do słuchawki opowiadała dramatyczne historie, że jest chora, leży w szpitalu i potrzebuje gotówki. W pewnym momencie rzekoma córka przekazała słuchawkę innej kobiecie - koleżance, która wytłumaczyła już na spokojnie o co chodzi. Konieczne były natychmiast pieniądze potrzebne na opłacenie przelotu i udziału w pogrzebie członków jej rodziny. Obie kobiety posiadają gotówkę, jednak zamrożoną na lokacie i nie mogą jej w tym momencie wybrać. W najbliższym czasie - po pogrzebie będzie lokata już uwolniona i zwrócą pożyczoną gotówkę - relacjonuje asp. sztab. Paweł Klimek, rzecznik prasowy tarnowskiej policji.

Zmanipulowana seniorka nie zorientowała się, że rozmawia z oszustką i postępowała zgodnie z jej wskazówkami. Wraz z mężem przygotowała swoje oszczędności w kwocie 60 tys. zł i przekazała je obcemu mężczyźnie, który przyjechał do jej domu. - Po chwili refleksji postanowiła jednak sama zadzwonić do córki i dopytać o więcej szczegółów. Wówczas dowiedziała się, że padła ofiarą bezczelnych oszustów, którzy wykorzystali empatię kobiety - dodaje policjant.

Policja szuka przestępców a seniorom przypomina o zachowaniu ostrożności. Zwraca się także z apelem do osób młodych, aby porozmawiali ze swoimi rodzicami czy dziadkami i poinstruowali ich, jak mają zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie pieniędzy.

ac / fot. Pexels

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821