Samorządowcy - wśród nich Roman Ciepiela - napisali list do premiera. Apelują o tańsze ciepło
access_time 2023-02-07 13:55:00
Samorządowcy zrzeszeni w Ruchu Samorządowym TAK! Dla Polski, w tym prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, zaapelowali do premiera Mateusza Morawieckiego o wydłużenie okresu obowiązywania stawki podatku VAT na energię cieplną na poziomie 5 proc. do 31 grudnia 2023.

Obniżone stawki VAT m.in. na energię cieplną obowiązywały tylko do 31 grudnia 2022 roku i były związane z działaniem tzw. tarczy antyinflacyjnej. Od 1 stycznia 2023 roku znów obowiązuje stawka VAT 23 proc., co w znaczący sposób uderza w odbiorców ciepła systemowego, których w całej Polsce jest około 15 milionów. Burmistrzowie i prezydenci miast działający w Ruchu Samorządowym TAK! Dla Polski, w tym prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, wystosowali do premiera list, w którym apelują o utrzymanie 5-procentowej stawki VAT na ciepło systemowe do końca bieżącego roku.

"Zmiana ta w drastyczny sposób uderza w odbiorców ciepła systemowego, do których należy około 15 milionów mieszkańców naszych miast. Wielu z nich z powodu rosnących cen towarów i usług a także energii w każdej postaci, w tym energii cieplnej, znalazło się w dramatycznej sytuacji życiowej. Rosnące koszty utrzymania gospodarstw domowych w dużej mierze z powodu rosnących czynszów powodują, że wielu mieszkańców ma problemy z zaspokojeniem podstawowych potrzeb życiowych dla siebie i swoich rodzin. Powrót do 23 % stawki VAT uderza głównie w osoby zamieszkujące lokale mieszkalne, pozbawione możliwości odliczenia tego podatku" - czytamy w apelu wystosowanym przez samorządowców.

ac / fot. archiwum

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821