Wielkie Tarnowskie Dionizje już po raz dziesiąty. Jakie atrakcje zaplanowano?
access_time 2022-11-07 08:30:00
Już po raz 10. w Tarnowie odbędą się Wielkie Tarnowskie Dionizje. Wydarzenie zainauguruje orszak winny, który przejdzie ulicami Starego Miasta. W programie jest też m.in. kiermasz lokalnych produktów.

Małopolskie Stowarzyszenie Winiarzy, Tarnowska Organizacja Turystyczna i Eno Tarnowskie zapraszają na Wielkie Tarnowskie Dionizje. W najbliższą niedzielę, 13 listopada, na ulice Starego Miasta wyjedzie po raz 10. orszak św. Marcina - patrona winiarzy, w którym udział wezmą lokalni winiarze. Przemarsz rozpocznie się o godz. 13, przewodzić mu będzie konna szlachta, a towarzyszyć regionalny zespół Zalasowianie. Po jego zakończeniu, ok. g. 13.30, organizatorzy zapraszają na kiermasz lokalnych produktów, który odbędzie się na tarnowskim rynku i potrwa do godz. 17. Na stoiskach będą królowały m.in. wina, miody, soki, octy, chleby, sery różnego rodzaju, wędliny, a nawet rzeźby i drewniane zabawki ludowe.

W kolejne dwa weekendy organizatorzy zapraszają na wydarzenia towarzyszące Dionizjom. W piątek 18 listopada w Aktywnej Kuchni w Tarnowie odbędą się warsztaty pn. „Wino i kuchnia, czyli o sztuce łączenia smaków”. W czwartek 24 listopada w Bistro Przepis przy placu Kazimierza planowana jest kolacja pod hasłem: „Czy polskie wino jest dobre?”. Podczas wieczoru do przygotowanych potraw podane zostaną wina z czterech winnic, z których każda położona jest w innej części województwa małopolskiego. Z kolei w piątkowy wieczór w Hotelu Krzyskim podczas kolacji odbędzie się spotkanie z o. Markiem Grubką, duszpasterzem z Domu św. Jacka na Jamnej oraz autorem książki „Winne smaki Wzgórza Jakubowego”, lektury, która na pewno zauroczy sympatyków polskiego wina i rodzimej enoturystyki. O. Marek przez kilka lat był opiekunem sandomierskiej Winnicy św. Jakuba, a obecnie tworzy i opiekuje się winnicą „Wzgórze Nadziei” na Jamnej. Finał dionizyjskiego święta zaplanowany jest na 26 listopada w restauracji ZaKładka Bistro na krakowskim Starym Podgórzu. Odbędzie się tam panel dyskusyjny pn. „Wino jest kobietą”, połączony z degustacją polskich win.

X Wielkie Tarnowskie Dionizje realizowane są przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

ac / fot. archiwum

Jakie wina preferujesz?

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821