Kopciuchy zostaną na dłużej. Radni sejmiku województwa małopolskiego zmienili uchwałę antysmogową
access_time 2022-09-27 10:33:00
Radni sejmiku województwa małopolskiego przegłosowali zmiany w uchwale antysmogowej. Tym samym termin likwidacji starych pieców i kotłów bezklasowych zostanie przedłużony o prawie dwa lata. Zakaz używania "kopciuchów" zacznie obowiązywać dopiero od maja 2024 roku. Poniedziałkowej sesji towarzyszyły protesty aktywistów antysmogowych i organizacji ekologicznych.

Za opóźnieniem wejścia w życie uchwały antysmogowej zagłosowało 25 radnych z Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i PSL, przeciw było 11, głównie z klubów KO i radny niezależny Tomasz Urynowicz. Uchwała została przyjęta z autopoprawką - początkowo wnioskodawcy planowali wydłużyć termin do końca 2023 r., jednak w związku z tym, że byłby to środek sezonu grzewczego, termin przedłużono do końca kwietnia 2024 r. Pozostałe zapisy uchwały antysmogowej pozostają bez zmian.

- To cofanie walki o czyste powietrze oraz ciche przyzwolenie na spalanie śmieci w domowych kotłach - skomentował Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

W trakcie obrad sejmiku można było zobaczyć transparenty z napisami: "Smogiem otruty", "Powietrza!", „Wieliczka chce oddychać”, „Rabka chce oddychać”. Podobne hasła dotyczyły Zabierzowa, Oświęcimia, Niepołomic, Nowego Targu, Zakopanego, czy Zielonek.

Marszałek Witold Kozłowski przekonywał radnych i mieszkańców, że pieniądze dla Małopolski z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego nie są zagrożone.

- Miałem zaszczyt uczestniczyć w Konwencie Marszałków w Kazimierzu Dolnym, gdzie rozmawiałem z paniami z Komisji Europejskiej i Grzegorzem Pudą, ministrem funduszy i polityki regionalnej. Negocjacje w sprawie ostatecznych dokumentów potrwają do 15 października. Na poziomie funduszy europejskich wszystko zostało ustalone przed zmianą uchwały antysmogowej. Dlatego środki finansowe dla naszego regionu nie będą uszczuplone - mówił marszałek Kozłowski.

Uchwała antysmogowa dla Małopolski została przyjęta w 2017 roku. Zgodnie z jej zapisami, termin na wymianę pieców na węgiel lub drewno, które nie spełniają wymogów co najmniej klasy trzeciej, miał minąć z końcem 2022 roku. Latem tego roku zarząd województwa zaproponował przesunięcie terminu obowiązywania okresu przejściowego dla obowiązku wymiany kotłów bezklasowych o jeden rok. Władze województwa zmiany tłumaczyły koniecznością wsparcia mieszkańców, którzy w obliczu kryzysu nie są w stanie podołać kosztom ekologicznego ogrzewania. Poniedziałkowe głosowanie było poprzedzone konsultacjami społecznymi, w których - według danych urzędu marszałkowskiego - wzięło udział: 58 organizacji pozarządowych, 43 przedsiębiorców, 56 jednostek administracji, 17 podmiotów naukowych, 3840 osób prywatnych z całej Polski. W procesie konsultacji społecznych przez formularz internetowy wpłynęły 4023 uwagi, w tym 2999 negatywne, 780 pozytywne i 244 - inne.

Dodajmy, że przeciwko zmianom w uchwale antysmogowej protestowali wcześniej m.in. prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, władze Krakowa, małopolscy politycy Koalicji Obywatelskiej, Polski Alarm Smogowy i Polski Klub Ekologiczny - Okręg Małopolska.

ac / fot. Twitter T. Urynowicz

Zgadzasz się z decyzją sejmiku województwa małopolskiego?

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821