Obwodnica Tuchowa oficjalnie oddana do użytku
access_time 2022-07-01 17:23:00
Kierowcy mogą już korzystać z obwodnicy Tuchowa. Trasa powstała w ciągu drogi wojewódzkiej nr 977, ma prawie 3 km i kosztowała ponad 57,5 mln złotych. Otwarcie drogi zbiegło się w czasie z rozpoczęciem Wielkiego Odpustu Tuchowskiego.

Mieszkańcy na ten moment czekali od dawna - w piątek, po ponad dwóch latach od rozpoczęcia budowy, oficjalnie otwarto obwodnicę Tuchowa. Głównym celem realizacji inwestycji było wyprowadzenie z miasta uciążliwego ruchu tranzytowego. Z danych wynika, że w 2020 r. średnie dobowe natężenie ruchu wynosiło tu nawet ponad 12 tysięcy pojazdów na dobę. Nowa droga poprawi też dostęp do stref aktywności gospodarczej województwa małopolskiego, ułatwi poruszanie się w regionie i zwiększy poziom bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego.

W uroczystym otwarciu obwodnicy wzięli udział m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, marszałek Witold Kozłowski, burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek, senatorowie, posłowie i lokalni samorządowcy.

- Nie moglibyśmy mówić o sukcesie, gdyby nie odważni samorządowcy, bo to oni podejmują ważne i niejednokrotnie trudne decyzje. Miejsce, w którym dziś jesteśmy, jest dowodem na to, że samorządy mogą ze sobą współpracować - mówił minister Andrzej Adamczyk.

Nowa obwodnica ma 2,7 km długości i przebiega po wschodniej stronie Tuchowa. W jej ciągu zbudowano 3 ronda i 3 mosty, w tym most kolejowy. Wzdłuż trasy powstały też drogi serwisowe; wykonano dodatkowe zabezpieczenia powodziowe, oświetlenie uliczne i kanalizację deszczową.

Wykonawcą inwestycji jest firma Strabag. Koszt obwodnicy wraz z dokumentacją projektową to ponad 57,5 mln zł, z czego unijne dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa małopolskiego wyniosło 46,5 mln zł.

ac / fot. źródło UMWM

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821