Przyznano Nagrody Miasta Tarnowa w dziedzinie kultury. Kto je otrzyma?
access_time 2022-05-27 11:44:00
Podczas czwartkowej sesji radni jednogłośnie przegłosowali uchwałę dotyczącą przyznania nagród Miasta Tarnowa za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury. O wyborze kandydatów zdecydowała Kapituła Nagród Miasta Tarnowa.

Nagroda za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej w tym roku przypadła Piotrowi Barszczowskiemu. To tarnowski artysta-plastyk i fotografik, projektant komunikacji wizualnej, teolog i pedagog. Wielokrotnie uczestniczył w międzynarodowych konkursach, wystawach i prezentacjach. W 2021 r. stworzył neowitraż „Ostatnia Wieczerza XXI”, który został nagrodzony złotym medalem na XIII Biennale Sztuki we Florencji i nagrodą publiczności.

Nagroda za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury trafiła do Katarzyny Wrony - dyrygentki Tarnowskiego Chóru GOS.PL oraz Chóru Oratoryjnego „Paradiso” działającego przy parafii księży Filipinów w Tarnowie, wiolonczelistki w kwartetach smyczkowych: Sun Day Quartet oraz Chilla Quartet oraz nauczycielki w ZSM w Tarnowie, gdzie uczy gry na wiolonczeli, teorii muzyki, kameralistyki oraz prowadzi Szkolną Orkiestrę Symfoniczną.

Nagrodą „Mecenasa Kultury Tarnowa” uhonorowano Ana Belle Patisserie, czyli Annę Daraż. Jej cukiernia aktywnie wspiera tarnowskie imprezy. W ramach Festiwalu Sztuki ArtFest przygotowała ciastka w kształcie piersi, które miały przypominać kobietom o profilaktyce raka piersi. Ponadto cukiernia działa jako galeria, w której mogą prezentować się artyści.

Nagrodę „Nadzieja Roku” dla wybitnie uzdolnionych młodych artystów otrzymał Robert Wypasek. Artysta gra na saksofonie, jest kompozytorem, studentem Akademii Muzycznej w Katowicach. Gra w wielu zespołach. Został nominowany do Fryderyków 2022 w kategorii „Fonograficzny debiut roku - Jazz” z zespołem Paweł Mańka Semiotic Quintet.

Nagroda Honorowa w uznaniu wybitnych zasług i osiągnięć za całokształt pracy trafi natomiast do Marii Kanior, nauczycielki, działaczki harcerskiej, wieloletniej prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie (obecnie Akademii Nauk Stosowanych).

Nagrody zostaną wręczone na uroczystej gali towarzyszącej Zdearzeniom, czyli Dniom Miasta Tarnowa, którą zaplanowano 24 czerwca.

ac / fot. archiwum

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821