Minister Maląg na spotkaniu w SOSW w Wierzchosławicach-Dwudniakach o projekcie zmian w pieczy zastępczej
access_time 2022-05-18 22:49:00
W środę członkowie Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny debatowali w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Wierzchosławicach-Dwudniakach. Wyjazdowe spotkanie odbyło się w ramach pierwszego Małopolskiego Kongresu Rodzinnej Pieczy Zastępczej.

Obecna na spotkaniu minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przekonywała, że polityka społeczna jest od przeszło sześciu lat priorytetem polskiego rządu. Przypomniała wprowadzenie programów wspierających rodzinę, takich jak m.in. "Rodzina 500 plus", "Mama 4 plus", "Dobry Start", czy "Maluch Plus", a także przekazała, że trwają prace nad nowelizacją ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

- Wprowadzamy i opracowujemy również rozwiązania wspierające rodziny zastępcze. Mamy w tym względzie wysokie standardy, ale dążymy do takich zmian systemowych, aby były na jeszcze wyższym poziomie - stwierdziła minister Marlena Maląg.

Dodała, że proponowane zmiany mają wyjść naprzeciw oczekiwaniom rodzin zastępczych. Zakładają m.in. wzrost wynagrodzeń i wprowadzenie systemu teleinformatycznego, który ułatwi koordynowanie rodzinnej pieczy zastępczej.

- Rodzicom, którzy zdecydowali się roztoczyć opiekę nad dziećmi i wzięli na swoje barki ten duży wysiłek i obowiązek, pragnę przekazać ogromne podziękowania. Jak mówił Święty Jan Paweł II: człowiek jest wielki nie przez to co ma, posiada, ale jakim jest człowiekiem - mówiła Maląg.

Goście zwiedzili SOSW i funkcjonujący przy nim nowoczesny ośrodek jazdy konnej, w którym m.in. prowadzone są zajęcia z hipoterapii. W placówce uczy się i przechodzi rehabilitację 70 dzieci z niepełnosprawnościami.

ac / fot. P. Topolski, archiwum starostwa powiatowego

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821