Temat leczenia niepłodności podzieli radnych? Na czwartkowej sesji dyskusja o in vitro i naprotechnologii
access_time 2022-01-26 15:15:00
W czwartek radni będą dyskutować m.in. o tym, czy in vitro będzie dotowane z budżetu Tarnowa Projekt zakłada finansowe wsparcie dla nawet 180 par.

Inicjatorami projektu uchwały dotyczącej dofinansowania zabiegów in vitro są lokalni działacze Lewicy. Radni mieli głosować nad nią w grudniu ubiegłego roku, ale zgodnie z zaleceniami Agencji Oceny Technologii Medycznych, program musiał zostać dopracowany. Po naniesieniu niezbędnych poprawek, z dofinansowania będzie mogło skorzystać 180 par, a uczestnikom przysługiwałaby możliwość dofinansowania do jednej próby w wysokości 5 tys. zł. Program zakłada budżet 900 tys. zł w ciągu 5 lat, czyli średnio 180 tys zł na rok. Zainteresowani dofinansowaniem mieszkańcy Tarnowa musieliby też spełnić dodatkowe kryteria, m.in. wiek kobiety musi mieścić się w przedziale 20-42 lata, a mężczyzny w przedziale 20-50 lat. W poniedziałek program trafił pod obrady Komisji Rodziny i Spraw Społecznych rady miejskiej i  większością głosów został zaopiniowany pozytywnie. Zagłosowali za nim radni KO (Agnieszka Danielewicz, Krzysztof Janas, Grzegorz Światłowski, Marian Wardzała) i NMT (Tadeusz Żak), natomiast przeciwko byli radni z klubu PiS (Mirosław Biedroń, Stanisław Klimek, Adam Sajdak i Piotr Wójcik).

W programie czwartkowej sesji znalazł się również punkt dotyczący dofinansowania leczenia przyczyn niepłodności metodą naprotechnologii. Obywatelski projekt w tej sprawie przygotowany został przez środowiska katolickie (związane m.in. ze Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej) w kontrze do uchwały o in vitro. Program skierowany jest wyłącznie do par żyjących w sformalizowanym związku małżeńskim, z co najmniej 2-letnim stażem. Obliczony został na cztery lata i obejmie 60 małżeństw (osób w wieku 25-45 lat). Jego budżet wyniesie 275 tysięcy złotych, zaś maksymalna kwota dofinansowania 4 tysiące złotych. W związku z negatywną opinią prezydenta Tarnowa i jego prawników, projekt nie został jednak skierowany do Komisji Rodziny i Spraw Społecznych i trafi do poprawki. "Analiza treści projektu uchwały w odniesieniu do jej podstawy prawnej prowadzi do wniosku, że jest on niezgodny z prawem" - napisano w opinii prawnej. W uzasadnieniu wskazano m.in., że projekt nie spełnia warunków programu zdrowotnego i użyto w nim zastrzeżonego znaku towarowego Naprotechnology, nie może więc zostać przesłany do Agencji Oceny Technologii Medycznych w celu wydania opinii.

ac / fot. Pixabay

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821