Nadchodzą silne mrozy. Policja apeluje: zwracajmy uwagę na bezdomnych, starszych i samotnych
access_time 2021-12-07 09:25:00
Zima to szczególnie trudny czas dla osób bezdomnych, samotnych, starszych i nietrzeźwych. Tarnowska policja apeluje, aby nie pozostawać obojętnym i alarmować służby za każdym razem, gdy widzimy kogoś narażonego na wychłodzenie organizmu.

Wraz ze spadkiem temperatury policjanci częściej kontrolują miejsca, w których schronienia szukają osoby bezdomne. Sprawdzane są pustostany, ogródki działkowe, altanki. - Bardzo często bezdomni w takich miejscach rozpalają ogniska aby się rozgrzać, co dodatkowo może skutkować pożarem, czy też zaczadzeniem - mówi asp. sztab. Paweł Klimek, rzecznik prasowy tarnowskiej policji.

Niskie temperatury są poważnym zagrożeniem jednak nie tylko dla bezdomnych, ale również dla nietrzeźwych, starszych, samotnych i schorowanych. - W przypadku osób starszych, samotnych do wychłodzeń dochodzić może w sytuacjach, kiedy osoby takie nie mogą sobie poradzić z codziennymi czynnościami takimi, jak chociażby napalenie w piecu - zauważa rzecznik.

- Pamiętajmy, czasem wystarczy jeden telefon, aby zapobiec śmierci z wychłodzenia. Policjanci każde takie zgłoszenie natychmiast sprawdzają i oferują potrzebującym pomoc, jak np. przewiezienie do miejsc, gdzie mogą się ogrzać, zjeść ciepły posiłek i bezpiecznie wyspać. Reagujmy na ludzką krzywdę. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie bójmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy - apeluje policjant.

Informacje o osobach bezdomnych lub potrzebujących pomocy należy przekazywać dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub na całodobową, bezpłatną infolinię 987. Można również kontaktować się bezpośrednio z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej (tel. 14 688 25 95, 14 688 20 20), którego pracownicy pomogą w znalezieniu wolnego miejsca noclegowego lub skierują do instytucji wydających darmowe, ciepłe posiłki. Bezdomni mogą również zgłaszać się do Domu Dla Bezdomnych Mężczyzn, działającym przy Caritas Diecezji Tarnowskiej. Warunkiem pozwalającym na skorzystanie z noclegowni czy schroniska jest jednak trzeźwość.

W Tarnowie posiłki dla bezdomnych i ubogich wydawane są w:

  • kuchni Caritas Diecezji Tarnowskiej przy Domu Dla Bezdomnych Mężczyzn ul. Prostopadła 9a,  tel. 14 622 39 78,
  • kuchni św. Szymona przy Klasztorze Ojców Bernardynów  ul. Bernardyńska 13, tel. 14 622 27 49,
  • kuchni przy parafii św. Rodziny, ul. Krakowska 41,  tel. 14 622 39 55,
  • kuchni Caritas Diecezji Tarnowskiej Panny Marii 1, tel. 146213175.

ac / fot. Policja

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821