Wyłudzili miliony z ZUS. 11 osób usłyszało zarzuty
access_time 2021-12-06 11:26:00
Policjanci z Krakowa zatrzymali 11 osób podejrzanych o wyłudzenie z ZUS niezależnych świadczeń - zwłaszcza zasiłków chorobowych na łączną kwotę ok. 2 mln. złotych. Wśród zatrzymanych są mieszkańcy powiatu tarnowskiego. Do tej pory zarzuty usłyszało 11 osób, w tym „mózg” grupy.

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie w postępowaniu nadzorowanym przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie rozpracowali grupę przestępczą, której członkowie zakładali fikcyjne działalności gospodarcze po to, aby przebywając na długotrwałych zwolnieniach lekarskich pobierać wysokie zasiłki chorobowe. Podejrzani w latach 2013-2019 mieli wyłudzić z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych łącznie blisko 2 mln. zł, w postaci nienależnych świadczeń, głównie zasiłków chorobowych.

Działanie sprawców polegało na wprowadzaniu pracowników ZUS w błąd co do faktu prowadzenia działalności gospodarczej, ewentualnie wysokości osiąganych z tego tytułu dochodów, a tym samym wskazywanych podstaw wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Sprawcy zakładali biznes, bardzo często jedynie formalnie. Obok firm sprzątających, czy transportowych, pojawiały się twory oparte na działalności artystycznej lub zbieraniu owoców leśnych. Właściciel takiej świeżo założonej firmy deklarował w ZUS-ie bardzo wysokie składki na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne, niekiedy sięgające 10 tys. złotych miesięcznie, natomiast po około dwóch, trzech miesiącach przedstawiał długotrwałe zwolnienie lekarskie (czasami sięgające 6 miesięcy) i ZUS wypłacał mu wysokie zasiłki. Niektóre z tych osób po zakończonym L4 robiły sobie krótką przerwę, po czym przedstawiały kolejne zwolnienie, ciągnąc ten proceder przez kilka lat. Śledczy obliczyli, że nienależne świadczenia sięgały powyżej 200 tys. na osobę.

Jak się okazało, większość z podejrzanych miała kontakt z krakowskim biurem rachunkowym, zajmującym się prowadzeniem księgowości dla firm. Właścicielem biura był 41-letni były pracownik ZUS, który pomagał oszustom. Jako ich przedstawiciel wysyłał dokumenty do ZUS, a za każdą załatwioną sprawę potrącał sobie od 1 -2 tys. złotych.

Zebrane przez śledczych materiały dowodowe, pozwoliły na zatrzymanie 30 listopada 10 osób podejrzanych w tej sprawie. Policjanci wydziału do walki z korupcją KWP w Krakowie, wspólnie z policjantami z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą KWP oraz KMP w Krakowie, a także z policjantami z Tarnowa, weszli równocześnie do miejsc zamieszkania i siedzib firm osób podejrzanych. Zatrzymania miały miejsce w Krakowie, powiecie krakowskim, powiecie tarnowskim oraz na Podkarpaciu. Kolejny, jedenasty podejrzany zgłosił się do Prokuratury Okręgowej w Krakowie na początku grudnia. Zatrzymani to osoby w wieku od 29 do 62 lat. Zostały im przedstawione zarzuty popełnienia oszustwa oraz oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości. Grozi im kara nawet do lat 10 pozbawienia wolności.

Wobec 10 osób zastosowane zostały wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych oraz oddania pod dozór policji. Natomiast wobec głównego sprawcy - byłego pracownika ZUS w Krakowie, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

ac / źródło Policja

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821