Historyczny rekord Oskara Szaleckiego we wspinaczce na czas
access_time 2021-10-18 08:36:00
W miniony weekend w hali Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie odbyły się Mistrzostwa Polski młodzików, juniorów młodszych i juniorów we wspinaczce sportowej w dwóch konkurencjach wspinaczki: na czas i prowadzenie. Rewelacyjnie w zawodach zaprezentowali się reprezentanci tarnowskich klubów wspinaczkowych.

Oskar Szalecki z KS Sportiva zdobył Mistrzostwo Polski w konkurencji na czas. Podopieczny trenerki Edyty Ropek jako pierwszy junior młodszych w historii polskiego wspinania na czas złamał barierę 7 sekund, ustanawiając tym samym nowy rekord Polski w tej kategorii z czasem 6,95 sekundy. Jego klubowy kolega, junior młodszy Eryk Nawój także dobrze startował tego dnia. Eryk z biegu na bieg pobijał swoje rekordy życiowe, awansując do ścisłego finału uplasował się ostatecznie na szóstej pozycji. Eryk rywalizował również w prowadzeniu, w którym wywalczył dziewiętnaste miejsce.

W olimpijskiej konkurencji trójboju dwie tarnowianki stanęły na podium: Kinga Pałka z MKS PM Tarnów wywalczyła złoto, zaś Daria Nawój z KS Sportiva brąz – obie w kategorii juniorek. W czasówkach Kinga Pałka wywalczyła srebrny medal, Daria Nawój uplasowała się na piątym miejscu, ustanawiając swój nowy rekord życiowy z czasem 10,46 s. Obie, wszechstronnie uzdolnione zawodniczki zawalczyły również w konkurencji prowadzenie – Kinga zdobyła brąz, Daria uplasowała się na czwartym miejscu. Dopełniający walkę w trójboju bouldering rozgrywany był na początku lipca w Rzeszowie, tam Kinga byłą druga, Daria trzecia.

Świetnie w konkurencji prowadzenie zaprezentowała się Maja Oleksy z KU AZS PWSZ Tarnów, zwyciężając w kategorii juniorek młodszych. Ładny wynik odnotowała również juniorka młodsza Natalia Bibro, startująca w czasówkach zawodniczka MKS PM Tarnów wywalczyła dobre piąte miejsce. W zawodach rywalizował również młody narybek tarnowskich sekcji wspinaczkowych, młodzicy: Antonina Tarczoń z KS Sportiva, Zuzanna Płonka z MKS PM Tarnów i Szymon Kasprzyk z KS Sportiva. Młodzi zawodnicy wywalczyli, w czasówkach: Zuzia – 10 miejsce, Tosia – 13 miejsce, Szymon – 19 miejsce; w prowadzeniu: Zuzia - 24 miejsce, Tosia – 29 miejsce; w trójboju: Tosia – 19 miejsce.

W klasyfikacji klubowej Mistrzostw Polski Klub Sportowy Sportiva uplasował się na dziewiątym miejscu, MKS Pałac Młodzieży Tarnów na jedenastym miejscu, zaś KU AZS PWSZ Tarnów na dziewiętnastej pozycji. Klasyfikację drużynową zwyciężył warszawski Uniwersytecki Klub Alpinistyczny/Murall UKA przed KS Skarpa Bytom i KWS Klif Tarnowskie Góry.