Niby odpoczywał, a prowadził. Kierowca ciężarówki wpadł na fałszowaniu zapisów tachografu
access_time 2021-10-13 09:44:00
Tarnowscy policjanci zatrzymali kierowcę samochodu ciężarowego, który manipulował wskazaniami tachografu. Grozi za to kara do 5 lat więzienia i grzywna w wysokości 10 tys. złotych.

Mundurowi z tarnowskiej drogówki, w czasie patrolu w rejonie wagi przy rondzie na drodze wojewódzkiej 975, zatrzymali do kontroli ciężarówkę. Sprawdzając tachograf zauważyli, że urządzenie wskazuje pauzę, czyli obowiązkową przerwę na odpoczynek. Na karcie kierowcy nie odnotowano więc prędkości pojazdu, przejechanych kilometrów i czasu pracy. - W rozmowie z kierowcą ustalono, że w urządzenie elektroniczne wgrane jest nielegalne oprogramowanie, które za pomocą właściwych kombinacji klawiszy może zakłócać prawidłową pracę tachografu - mówi asp. sztab. Paweł Klimek, rzecznik prasowy tarnowskiej policji. - W tym przypadku zostało ono ustawione w pozycji pauza. Szofer wskazał, że urządzenie zostało zatrzymane kilkadziesiąt minut wcześniej, na czas przejazdu z Łososiny Dolnej do Łętowic - dodaje.

Policjanci zabezpieczyli tachograf, zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu, a sprawę przekazali do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie. Kierowca, którym okazał się 29-letni mieszkaniec powiatu nowosądeckiego, musi się teraz liczyć z poważnymi konsekwencjami karnymi. - W tym przypadku zostaną wszczęte dwa odrębne postępowania - karne, w kierunku naruszenia artykułu 306a kk, w związku z ingerencją w urządzenie drogomierza, zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności oraz administracyjne, wszczęte przez Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego w Krakowie wobec przewoźnika z karą 10 tysięcy złotych - tłumaczy rzecznik.

ac / fot. KMP w Tarnowie

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821